Programul sinaxei, consiliului și adunării eparhiale în Arhiepiscopia Aradului

În zilele de 16, 17 și 18 ianuarie 2020, la reşedinţa arhiepiscopală şi la Centrul Eparhial din Arad se vor desfășura lucrările Sinaxei monahale, Consiliului şi Adunării Eparhiale ale Arhiepiscopiei Aradului, după cum urmează:

Joi, 16 ianuarie a.c., în sala de şedinţe a Centrului Eparhial va avea loc Sinaxa Monahală a stareţilor şi stareţelor mănăstirilor şi schiturilor din cuprinsul Arhiepiscopiei Aradului, cu binecuvântarea şi în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului și a Preasfințitului Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului.

Vineri, 17 ianuarie a.c., va avea loc ședința Consiliului Eparhial, în cadrul căruia, pe ordinea de zi, este prezentarea şi analizarea Rapoartelor asupra activităţii administrativ-bisericeşti, cultural- pastorale, economice și de asistenţă social- filantropică din eparhie în anul 2019.

Sâmbătă, 18 ianuarie a.c., în sala festivă a Centrului Eparhial se vor desfăşura lucrările Adunării Eparhiale, organul deliberativ suprem pentru toate problemele administrative, culturale, social-filantropice, economice şi patrimoniale ale eparhiei.

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Aradului