Sinaxa monahală a Arhiepiscopiei Aradului

La Centrul Eparhial a avut loc joi, 16 ianuarie 2020, întrunirea sinaxei monahale a Arhiepiscopiei Aradului. Sinaxa s-a bucurat de prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei şi a Preasfinţitului Părinte Episcop Emilian Crişanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Aradului.
În cadrul sesiunii inaugurale, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei a salutat prezenţa Părinţilor Protopopi din Arhiepiscopia Aradului la şedinţa sinaxei, evidenţiind dimensiunea practică de conlucrare dintre Protopopiate şi Mănăstiri spre soluționarea problemelor curente. Printre aceste probleme ar fi, în aprecierea pastorală a Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei, transformarea unor filii, care se depopulează într-un ritm vădit, în schituri, în viitorul apropiat.
Programul sinaxei a continuat prin evidenţierea dimensiunilor misionare a vieţii monahale prin prezentarea de către Părinţii stareţi şi Maicile stareţe a unei sinteze a activităților liturgice, gospodăreşti, sociale și culturale ale mănăstirilor și schiturilor. Preasfinţitul Părinte Episcop Emilian a apreciat activitatea social-filantropică, precum şi activitatea în general a mănăstirilor transmisă şi comunicată Centrului Eparhial.
Dimensiunea culturală a sinaxei a fost reliefată prin citirea Mesajului Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la proclamarea Anului omagial şi Comemorativ 2020. În continuare, a urmat prezentarea unei teme legată de tematica „Anul omagial al pastorației părinților și copiilor”, prin referatul „Căsătorie şi Monahism în teologia Sfântului Ioan Gură de Aur”, susţinut de Arhim. Teofan Mada. Tot în cadrul dimensiunii culturale a sinaxei monahale a fost evidenţiată atât de Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei cât şi de Preasfinţitul Părinte Episcop Emilian realizarea unui proiect-program pentru sărbătorirea „Zilelor Sfântului Sava Brancovici”, de la a cărui naştere se împlinesc 400 de ani. În anul 2020 va avea loc Întâlnirea Internațională a Tinerilor Ortodocși (ITO) de la Timișoara. Preasfinţitul Părinte Emilian a subliniat celor prezenţi, dar cu predilecţie în atenţia Preaonoraţilor Părinţi Protopopi, necesitatea unei bune organizări pentru o prezenţă a tinerilor arădeni pe tot cuprinsul manifestărilor. De fapt, Timişoara este o urbe atractivă, cu o istorie fascinantă, fiind orașul revoluției tinerilor.
Părintele Consilier Iustin Popovici şi Preaonoraţii Părinţi Protopopi Flavius Axente-Petcuţ, Alexandru Bota, Adrian Zaha, şi Nelu Mercea au participat la discuţiile din jurul temelor sinaxei monahale. Fiecare Părinte Protopop a evidenţiat în parte particularităţile unor probleme administrative şi pastorale din parohiile şi filiile lor.
La finalul sinaxei, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei şi Preasfinţitul Părinte Episcop Emilian au mulțumit tuturor stareţilor şi stareţelor mănăstirilor şi schiturilor din Eparhia Aradului pentru activitatea depusă în anul 2019, pentru prezenţa şi conlucrarea în cadrul sinaxei monahale, dorindu-le împlinirea cu succes a tuturor activităţilor propuse pentru anul în curs 2020.
Arhiepiscopia Aradului are 9 Așezăminte monahale (Hodoș-Bodrog, Arad-Gai, Feredeu, Bodrogu-Vechi, Tămand, Almaș, Roșia, Moneasa și Metocul Radna), în care viețuiesc 43 de monahi şi monahii.

Arhim. Teofan Mada, vicar eparhial şi exarh