Slujire Arhierească la Mănăstirea Hodoș-Bodrog

Duminica a 6-a după Paști, 24 mai 2020, a reprezentat un moment de bucurie duhovnicească pentru obștea și pelerinii care au poposit la Mănăstirea Hodoş-Bodrog, una dintre cele mai vechi mănăstiri din cuprinsul ţării noastre, întrucât Preasfinţitul Părinte Emilian Crişanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în altarul de vară al mănăstirii.Din sobor au făcut parte: Protos. Grigorie Timiş, stareţul Sfintei Mănăstiri Hodoş-Bodrog, Protos. Iustin Popovici, Protos. Nicolae Tang, lector univeristar la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Arad, Arhid. Mircea Proteasa, consilier economic la Centrul Eparhial, Arhid. Gheorghe Lehaci.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia sa, a vorbit despre minunea săvârșită de Mântuitorul Iisus Hristos cu orbul din naștere. Despre această minune că este mare ne vorbesc însăși Scripturile ,,din veac nu s-a auzit să fi deschis cineva ochii unui orb din naștere” (Ioan 9, 32), după cum mărturisește chiar cel vindecat de Iisus. De asemenea, din cuvintele Mântuitorului Hristos desprindem învățătura care trebuie să ne definească lucrarea noastră în lume, adică: „Trebuie să fac, până este ziuă, lucrările Celui Care M-a trimis pe Mine; căci vine noaptea, când nimeni nu poate să lucreze. Atât cât sunt în lume, Eu sunt Lumina lumii” (Ioan 9, 4-5). În încheierea cuvântului de învățătură, Ierarhul a îndemnat ,,să ne rugăm Mântuitorului Hristos Cel înviat din morți să ne dăruiască tuturor Duhul Său cel Sfânt, ca toate gândurile, cuvintele și faptele noastre să aducă liniște în suflet, lumină și bucurie în jurul nostru, așa cum aduce Învierea Domnului întregii creații”.

În cadrul slujbei s-au rostit ectenii și rugăciuni pentru ploaie dar și pentru încetarea noii epidemii.

La finalul Sfintei Liturghii, părintele stareţ Grigorie Timiş, în numele obştii monahale şi a pelerinilor, a adresat cuvânt de mulţumire Ierarhului pentru împreuna slujire din această frumoasă duminică.

Protos. Iustin Popovici

A se vedea și: https://www.glasulcetatii.ro/articol/1388/ps-emilian-crisanul-sa-invatam-sa-vedem-dincolo-de-aparente-sa-vedem-lumina-din-oameni-pronia-dumnezeiasca-si-frumusetea-luminii-invierii-lui-hristos