Slujire Arhierească și hirotonie de diacon în Catedrala Veche din Arad

Sâmbătă, 4 iulie 2020, Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului a săvârşit slujba Sfintei Liturghii în biserica „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Arad.

Alături de Preasfinţia Sa au slujit şi Arhid. Mircea Proteasa, consilier economic, Pr. Flavius Petcuț, protopopul Aradului, Pr. Gabriel Streulea, Pr. Mirel Lazăr de la Parohia Șeitin, Pr. Radu Kosztner de la Parohia Pecica I șI Arhid. Gheorghe Lehaci.

În cadrul slujbei, Ierarhul l-a hirotonit pe tânărul Daniel-Constantin Sbârcea întru diacon, acesta urmând a fi hirotonit preot pe seama Parohiei Agrișu Mic, Protopopiatul Ineu.

La finalul slujbei, Preasfinția Sa l-a prezentat pe Părintele Gabriel Streulea, noul preot slujitor al Catedralei Vechi, dirijor al Corului psaltic ,,Sfântul Ioan Damaschin”, inspector eparhial misionar în cadrul Centrului Eparhial, fost preot paroh în Șilindia și coordonator al Cercului misionar Târnova, Protopopiatul Ineu.

Preasfințitul Părinte Emilian i-a felicitat pe cei doi slujitori tineri, după care le-a vorbit celor prezenți despre Taina Preoției, importanța activităților cu tineretul în parohie și misiunea ce o are de îndeplinit preotul în acest sens.

Protos. Iustin Popovici