Biserica ”Sfântul Nicolae” din Șofronea și-a serbat astăzi hramul

„Iubiți credinciosi, luni 6 decembrie cu ocazia prăznuirii Sfântului Ierarh Nicolae, ocrotitorul Bisericii noastre,  avem bucuria de a-l avea în mijlocul nostru pe Preasfințitul Părinte Emilian Crisanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului! Programul slujbei începe la ora 9:00 cu Utrenia, urmată de Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie Arhierească! Vă așteptăm cu drag!”, anunța Părintele Paroh Han Gheorghe – Marian, din Șofronea, ieri, pe pagina de socializare. Citiți în continuare

Programul „Hristos împărtăşit copiilor”, pus în practică în Parohia Gurahonţ

În fiecare an sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae umple de bucurie sufletele celor mici şi celor mari prin darurile primite. În sufletele şi inimile celor mici Sfântul Ierarh Nicolae este „Moşul cel bun”, iar icoana Sfântului Nicolae reflectă aceasta după cum sublinia poetul Octavian Goga la finele poeziei ”Pace”: “Blând zâmbește din icoană / Cuviosul Nicolae….”. Citiți în continuare