Parohia Țela

Parohia: Ortodoxa Romana Tela.

Hramul: Schimbarea la Fata.

Protopopiatul: Lipova.

Preot paroh: Iconom Stravofor Blidariu Gheorghe Aurel.

Data si locul nasterii: 16.01.1964, loc. Savarsin.

Domiciliu: Lipova, str. A. Iancu, nr.11.

Studii: – Seminarul Teologic din Caransebes,

• Facultatea de Teologie din Pitesti,
  • Masterat Istorie si Civilizatie Europeana.

Adresa de contact: loc. Tela, nr.65. Tel: 0740064647. E-mail: blidariu.aurel@gmail.com.

Numar de credinciosi: Tela – 173.

Filia: Bacaul de Mijloc – 110.

Istoricul Parohiei Tela:

Parohia Tela formata din satele Tela si Bacaul de Mijloc este situata pe stanga  Muresului, la o distanta de cca 4 km raul Mures, iar  soseaua Faget-Lipova care trece prin ambele sate astfel incat le desparte in doua. Pana la Faget sunt 23km iar pana la Lipova 37km. Locuitorii sunt de nationalitate romana si de religie crestin- ortodox, ocupatia principala a populatiei este agricultura in procent de 95%, iar restul de 5% sunt salariati si meseriasi.

Biserica din satul Tela purtand Hramul” Schimbarea la Fata”, a fost zidita in anul 1880 din caramida arsa pe fundatie din piatra cladita, acoperita cu tabla zincata, cu iconostas zidit din caramida si pictat in ulei in stil neobizantin realist si pardosita cu scandura de brad. In anul 1940 turnul Bisericii a fost demolat datorita unor probleme aparute la structura de rezistenta iar clopotul mare s-a fisurat.  Intre anii 1995-2000 Biserica a fost reparata capital fiind subzidita pe fundatia din beton armat, recladit turnul pana la inaltimea de 32m, returnat clopotul mare, pictata interior in tempera de catre pictorul Duca Vasile, schimbat tabla de la acoperis cu tabla de tip Lindap, retencuita exterior, au fost schimbatele usile cu usi noi sculptate,  introdusa incalzire centrala si schimbarea pardoselii din lemn cu pardoseala din marmura de Cararra cu intarsii din mozaic.

Biserica a fost tarnosita in anul 2001, luna august, ziua 12, de catre I.P.S. Timotei Seviciu Arhiepiscop al Aradului.

DSCN0202 DSCN0205 DSCN0209 DSCN0210

Filia: Bacaul de Mijloc.

Hramul: Adormirea Maicii Domnului.

Protopopiatul: Lipova.

Preot paroh: Iconom Stravofor Blidariu Gheorghe Aurel.

Data si locul nasterii: 16.01.1964, loc. Savarsin.

Domiciliu: Lipova, str. A. Iancu, nr.11.

Studii: – Seminarul Teologic din Caransebes,

• Facultatea de Teologie din Pitesti,
  • Masterat Istorie si Civilizatie Europeana.

Numar de credinciosi: 110.

Istoricul Bisericii: Filia Bacaul de Mijloc

Biserica din filia Bacaul de Mijloc avand Hramul “Adormirea Maicii Domnului”, a fost zidita in anul 1886 din caramida arsa pe fundatie de piatra cladita si acoperita cu tabla zincata, cu iconostas zidit din caramida, trei clopote, pardoseala din scandura de brad. Intre anii 2004-2012 Biserica a fost reparata capital, s-a executat izolatia de igrasie cu tabla de inox, s-a retencuitinterior-exterior, s-a pictat interior in tehnica tempera de catre pictorul pr.Ilica Cornel, s-a inlocuit pardoseala din lemn cu pardoseala din mozaic de marmura, a fost schimbat acoperisul de tabla cu acoperis din tabla de tip Lindap, a fost inlocuit mobilierul cu unul nou, au fost inlocuite usile cu usi noi sculptate.

Biserica a fost tarnosita in anul 2012, luna august, ziua 12 de catre I.P.S. Timotei Seviciu Arhiepiscop al Aradului.
DSCN0188 DSCN0193 DSCN0196 DSCN0199