Parohia Vărădia de Mureș

Adresa de contact:  Tel: 0746 134728  e-mail: Gheorghe.ile23@yahoo.com

Numar de credinciosi: 320

Filia: Stejar

Istoricul bisericii: Com. Varadia de Mures este asezata pe malul drept al raului Mures la jumatatea distantei dintre Arad si Deva pe soseaua(europeana) DN7.                                                               Este una dintre localitatile cele mai vechi de pe valea muresului asezata la poalele muntilor Zarandului, la poalele cetatii Varadia.

Biserica Ortodoxa Romana Varadia de Mures este asezata la iesirea inspre Deva langa fosta cetate.

Biserica a fost construita in anul 1747 din piatra si caramida acoperita cu tigla si tabla.

Inaintea actualei biserici a fost o biserica din lemn chiar in incinta fostei cetati la circa 200-300 metri mai sus care a ars.

Din sirul de preoti slujitori se cunosc:

-Preotul Iosif Muntean + 1882

-Preotul Iosif Turcu + 1855

-Protopop Iosif Ierotei Beles + 1900 in timpul careia parohia a fost ridicata la rang de protopopiat

-Preotul Rusu Gheorghe + 1985

-Preotul Mili Mihai din 1985-2014

-Preotul Ile Gheorghe din 2014 –

Biserica este pictata in anul 1964-1965 iar pictura a fost sfintita de episcopul locului de atunci Teoctist. Ultima reparatie capitala s-a facut in anul 2008.

In decursul anilor a fost vizitata de episcopii locului Teoctist, Visarion si Inaltpreasfintitul Timotei Seviciu. In anul 1995 a fost vizitata de alteta sa Regina Maria impreuna cu Inalt Presfintitul Timotei Seviciu cu ocazia sfintirii Troitei Eroilor din I si al II-lea razboi mondial precum si a eroilor din revolutia din 1989.

pr varadia pr.varadia

Biserica Filia Stejar Biserica Stejar Biserica Varadia.. Biserica Varadia. Biserica Varadia Iconostasul. Iconostasul Naosul Partea dreapta naos Partea stanga naos

Pronaosul Usi imparatesti de la biserica veche