SFÂNTÂ LITURGHIE ARHIEREASCĂ LA IZVORUL FEREDEULUI

Din neguri încărcate de istorie, tradiţia locală a credincioşilor din Podgoria Aradului ne dezvăluie istorisiri despre un izvor cu apă tămăduitoare, izvorul Mânăstirii Feredeu, cercetat de pelerini îndeosebi în Vinerea de după Paşti şi, mai aproape de zilele noastre, la Ziua Crucii, de la 14 septembrie. Binecunoscut în zonă sub denumirea de Izvorul Maicii Domnului, izvorul de la Feredeu a intrat de secole în tradiţia şi folclorul local, în memoria colectivă, datorită vindecărilor miraculoase petrecute de-a lungul anilor, pe care localnicii şi pelerinii veniţi aici le povestesc pătrunşi de fiorul sfânt al credinţei şi al evlaviei. În jurul izvorului tămăduitor viaţa monahală s-a plămădit, potrivit izvoarelor documentare, cu multe sute de ani în urmă. Mai aproape de noi, un schit ia fiinţă aici la anul 1926, iar peste câţiva ani, în anul 1932, prin strădanianeobosită a arhimandritului Policarp Moruşca, primul episcop al românilor din America, pe atunci stareţ la mânăstirea Hodoş- Bodrog, se sfinţeşte aici, sub păstorirea episcopului Grigorie Comşa, un paraclis cu hramul Sf. Mare Mucenic Gheorghe. Astăzi aici la Feredeul din Deal, unit cu Feredeul din Vale, funcţionează, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei al Aradului, Sfânta Mânăstire Feredeu din cadrul Arhiepiscopiei Aradului, avându-l ca stareţ pe Preacuv. Arhimandrit Ilarion Tăucean. Graţie strădaniilor pe care le-a depus, încă din anul 1985 de când Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Timotei i-a încredinţat organizarea vieţii monahale de aici, preacuvioşia sa a schimbat faţa locurilor, ridicând la izvorul Feredeului o biserică şi chilii pentru monahi, iar anul acesta un paraclis de vară. Drumul asfaltat până sus la izvor înlesneşte accesul pelerinilor pe tot parcursul anului. Bucuria duhovnicească a sărbătorii Înălţării Sfintei Cruci din acest an a fost sporită la mânăstirea Feredeu de prezenţa binecuvântată a Înaltpreasfinţitului dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului care, împreună cu soborul preoţilor, a săvârşit aici Sfânta Liturghie. Îndemnul de cinstire al sfintei cruci şi de punere a întregii noastre vieţi sub ocrotirea Celui ce S-a răstignit pe ea, cu moartea pe moarte călcând, din predica Chiriarhului au săpat brazdă adâncă în sufletele credincioşilor veniţi să se reculeagă în acwest binecuvântat de Dumnezeu loc. Părintele stareţ, P. Cuv. Arhimandrit Ilarion Tăucean a mulţumit Chiriarhului pentru bucuria duhovnicească pe care a oferit-o obştii monahale şi pelerinilor prin împreuna slujire şi prin cuvintele de povaţă părintească.

 

Galerie foto: