Concursul naţional de proiecte duhovniceşti ,,Sfânta Euharistie – lumina vieţii creştine” în Arhiepiscopia Aradului

La inițiativa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în ședința de lucru din 29 octombrie 2012, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat ca anul 2014 să fie declarat „Anul omagial euharistic (al Sfintei Spovedanii şi al Sfintei Împărtăşanii)“ şi „Anul comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni” în Patriarhia Română.

Între manifestările culturale programate cu prilejul anului omagial, Sectorul cultural din cadrul Arhiepiscopiei Aradului, a organizat Concursul Eparhial de proiecte duhovniceşti „Sfânta Euharistie – lumina vieţii creştine”.

Conform programului, au intrat în concurs toate parohiile aflate în cele patru protopopiate ale Eparhiei. Au fost desemnate trei parohii care s-au calificat în faza eparhială.

În prezența Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, comisia numită de către chiriarhul locului, au evaluat cele mai bune trei proiecte la nivel de Eparhie, după cum urmează:

– locul I – Parohia Şepreuş – Protopopiatul ARAD (Proiectul ,,Masa bucuriei din milostenia credincioşilor parohiei” – proiect social-filantropic – coordonat de Pr. Florin-Horaţiu Borca)

-locul II – Parohia Beliu – Protopopiatul INEU (Proiectul ,,Liturghie după Liturghie” – proiect educaţional-filantropic – coordonat de Pr. Ioan Huţiu).

– locul III – Parohia Poienari – Protopopiatul SEBIŞ (Proiectul ,,Spre Hristos, cu paşi de copil” – proiect de educaţie misionar – filantropică – coordonat de Pr. Nicolae-Ciprian Briciu)

Concursul naţional de proiecte duhovniceşti „Sfânta Euharistie – lumina vieţii creştine”, se adresează copiilor, preoților și profesorilor de religie implicați în Programul catehetic „Hristos împărtășit copiilor” și urmărește să educe copiii privind participarea la Sf. Liturghie şi la lucrarea filantropică a Bisericii, să înţeleagă tradițiile culinare de post (să creeze rețete de post, iar cea mai bună rețetă să fie publicată în ziarul Lumina), să înveţe cum să ne spovedim, de ce ne împărtășim etc.

Scopul concursului este de a cultiva dragostea față de Biserică şi Liturghie, de a-i educa pe copii în sensul respectării valorilor tradiţionale şi a afirmării propriei identităţi religioase în contextul unei lumi seculare şi secularizante şi a diluării semnificative a identităţilor de orice fel într-un proces de globalizare alert şi derutant. Sensul Sfintei Euharistii, pregătirea prin spovedanie şi fapte bune precum şi implicaţiile extinse în comunitate şi viaţa personală sunt obiective principale ale acestui concurs.

Ultima actualizare (Marţi, 13 Mai 2014 08:00)