Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul prăznuit la Mănăstirea Feredeu

Mănăstirea Feredeu din protopopiatul Lipova, purtând hramul Sfântului slăvitului Proroc Ilie Tesviteanul, s-a bucurat, ca-n fiecare an, de vizita Întâistătătorului Arhiepiscopiei Aradului, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei. Înconjurat de un ales sobor de ieromonahi, preoţi şi diaconi, Chiriarhul a oficiat Sfânta Liturghie în prezenţa unui număr mare de pelerini. Din sobor au făcut parte şi protos. Teodor Vid, consilier administrativ-bisericesc şi exarh; preot ic.stavr. Octavian Blaj, consilier economic; preot ic.stavr. Ioan Jidoi, protopop al Lipovei; preot ic.stavr.  Adrian Zaha, protopop al Ineului.

La momentul cuvenit, în cuvântul de învăţătură, Chiriarhul, pe baza citirilor scripturistice ale sărbătorii (Iacob 5; Luca 4) şi a paremiilor  (din Cartea a treia a Regilor), referindu-se la viaţa sfântului Ilie, în condiţiile veacului respectiv (al VIII-lea î.Hr.), a subliniat principalele aspecte ale misiunii profetice, stăruind asupra consolidării credinţei în adevăratul Dumnezeu cum oglindeşte chiar numele sfântului, apoi răbdarea şi bărbăţia în neajunsurile indurate pentru râvna sa; de asemenea, răsplătirea lucrării prin înălţatrea minunată la cer spre călăuzirea ucenicilor săi, între care prorocul Elisei, pe calea desăvârşirii până la sfârşitul veacurilor. Drept aceea şi poporul dreptcredincios îl cinsteşte prin păstrarea credinţei şi tradiţiei moştenite din strămoşi, prin însuşirea numelui său de către credincioşi ca şi de către sfintele locaşuri şi cultivarea unui ecumenism sănătos pentru unitatea creştină şi înţelegere între toţi oamenii, a subliniat Înaltpreasfinţia Sa.

Astfel, multe biserici şi mănăstiri sunt închinate Sfântului Proroc Ilie, între care în eparhia Aradului, Mănăstirea Feredeu, în Arhiepiscopia Timişoarei, Mănăstirea Izvorul Miron- Româneşti şi Mănăstirea de la Dobreşti, ctitorie a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel şi Izvorul de la Vasiova, în episcopia Caransebeşului”, a  amintit  Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei.

Numeroşi credincioşi şi copilaşi s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele lui Hristos.

În încheierea praznicului, Înaltpreacuviosul Arhimandrit Ilarion Tăucean, stareţul sfintei mănăstiri, a mulţumit ierarhului pentru participare şi pentru întreaga purtare de grijă arătată cu consecvenţă soborului şi nevoilor mănăstirii, de asemenea, clericilor prezenţi şi pelerinilor care cercetează acest binecuvântat aşezământ monahal.

Protos. Iustin Popovici

1 2 3 4 5 6