Cerc misionar în parohia Honţişor

Preoţii din cadrul Cercului Pastoral-misionar Nr.3 Gurahonţ, coordonat din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei, de către preotul Moţ Crăciun-Dorel, s-au întrunit, în după-amiaza zilei de 21 mai, la Biserica ortodoxă cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din parohia Honţişor, protopopiatul Sebiş.
În cadrul acestei întâlniri s-a săvârşit Sfânta Taină a Maslului, la care au participat credincioşii din parohia Honţişor şi parohiile învecinate.
Având în vedere că Sfântul Sinod a proclamat anul acesta, ca „Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română”, preotul Cristea Ionel-Silviu de la parohia Gura Văii a susținut următoarele teme:

1.Patriarhul Iustinian inițiator și organizator al statului pentru organizarea și funcționarea B.O.R și al colectiei de “Legiuiri Bisericești”.

2.Rolul cântăreților Bisericești.
Vorbind despre Patriarhul Justinian, ca inițiator și organizator al statutului pentru organizarea și funcționarea Bisericii Ortodoxe, părintele spunea: în cei 29 de ani de patriarhat, au avut loc o serie de evenimente și schimbări structurale care, îndrumate cu grijă, au reușit, să mențină prestigiul ortodoxiei românești în toată lumea creștină.
În continuare a fost prezentat statutul pentru organizarea și funcționarea Bisericii Ortodoxe Române, făcându-se referire și la celelalte initiative ale Patriarhului Justinian, cum ar fi: reorganizarea învățământului teologic, apariția a noii reviste “Ortodoxia și Studii teologice”, publicarea de către Patriarh, a 12 volume sub titlul de Apostolat social, cuprinzând cuvântări pastorale și aricole.Patriarhul a purtat o deosebită grijă preoților de mir, cărora le-a asigurat salarii, precum și pensii din Casa de Pensii a Bisercii, creând așezăminte de asistență socială pentru preoții și călugării bătrâni, case de odihnă pentru cler, in diferite stațiuni balnea-climaterice.În tot timpul păstoririi sale a întreținut legături rodnice cu alte biserici creștine.
Au urmat discuţii şi au fost aduse completări de către ceilalţi preoţi.La cercul pastoral au luat parte şi cântăreţii bisericeşti din parohiile învecinate.
În finalul întâlnirii, preotul paroh Boca Mihai a mulţumit tuturor pentru participare.

Moţ Aurelian Iulian

image

image