Cerc misionar în parohia Pescari, filia Feniș

În după-amiaza zilei de duminică 25 iunie, preoţii din cadrul Cercului Pastoral-misionar Nr.3 Gurahonţ, coordonat din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei, de către preotul Moţ Crăciun-Dorel, s-au întrunit, la Biserica ortodoxă cu hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din parohia Pescari, filia Feniș, protopopiatul Sebiş.
În cadrul acestei întruniri s-a săvârşit Sfânta Taină a Maslului la care au luat parte credincioșii parohiei şi a parohiilor învecinate.La Sfânta Taină alături de preoții apaținători cercului a luat parte și Preaonoratul Părinte Protopop Botea Alexandru, a rostit un cuvânt de învățătură cu privire la datoria mărturisirii lui Dumnezeu, plecând de la textul scripturistic “Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi şi Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri”(Matei cap.10,32), îndemnând credincioșii să mărturisească pe Dumnezeu prin cuvânt și faptă, iar părinții să vorbească despre Dumnezeu, copiiilor lor, pe care să-i crească astfel, în dragoste și cinstire față de bunul Dumnezeu. Aflându-ne în perioada postului Sfinților Apostoli Petru și Pavel, părintele Protopop, i-a dat ca exemplu de mărturisire a lui Dumnezeu, prin propovăduire, viață și chiar jertfa supremă.
Având în vedere că Sfântul Sinod a proclamat anul acesta, ca „Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română”, preotul Florea Ioan de la parohia Dieci a susținut următoarele teme: 1.Patriarhul Iustinian – ctitor de Biserici, restaurator de Biserici, mânăstiri și monumente istorice.2.Rolul lumânării și rostul ei în Biserică.
În susținerea temei părintele afirma: întronizarea sa ca al treilea patriarh, la 6 iunie 1948, și până la moartea sa din 26 martie 1977, patriarhul Justinian în față adversităților la care a fost supusă Biserica, s-a dovedit un abil diplomat și a căutat să țină piept, pe cât a putut, atacurilor îndreptate împotriva Bisericii.În perioada de păstorire s-au construit 302 biserici din temelie, au fost reparate sau restaurate alte 2345, dintre care monumente istorice 999, iar dintre acestea 128 mănăstiri, schituri și alte așezăminte monahale.El a menținut strâns unite rândurile clerului, a sprijinit pe condamnații politici dintre preoții și călugării eliberați din pușcării, înfruntând sancțiunile, amenințările și chiar domiciliul forțat la care, pentru o vreme a fost supus.
Au urmat discuţii şi au fost aduse completări de către ceilalţi preoţi.La cercul pastoral au luat parte şi cântăreţii bisericeşti din parohiile învecinate.
În finalul întâlnirii, preotul paroh Rocsa Sebastian a mulţumit Preaonoratului Părinte Protopop și celorlalți preoți și credincioși pentru participare.
Moţ Aurelian Iulian

image

image

image