Simpozion naţional interdisciplinar: ADEVĂR, CUNOAŞTERE, CREDINŢĂ. Perspective ştiinţifice, filosofice şi teologice, la Arad

Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” a Universității „Aurel Vlaicu” din Arad, organizează în perioada perioada 02 – 05 noiembrie 2017, Simpozionul naţional interdisciplinar: ADEVĂR, CUNOAŞTERE, CREDINŢĂ. Perspective ştiinţifice, filosofice şi teologice. Acest dialog interdisciplinar a fost iniţiat de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel şi este la a VI-a ediţie, primele cinci ediţii desfăşurându-se în centrele universitare de la Bucureşti şi Iaşi. Această ediţie are un caracter special întrucât pentru prima dată dialogul interdisciplinar dintre Ştiinţă-Filozofie-Teologie este organizat în Transilvania, într-o Facultate de Teologie care continuă în vestul României o tradiţie teologică de aproape 200 de ani.

Întâlnirea științifică se va desfăşura cu binecuvântarea Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, prin purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte TIMOTEI, Arhiepiscop al Aradului, şi prin implicarea Centrului de Dialog şi Cercetare în Teologie, Filozofie şi Ştiinţă al Universităţii din Bucureşti, al Centrului de Cercetare Interdisciplinară în Religie, Filosofie şi Ştiinţă al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi şi al Centrului de Studii Teologice-Istorice şi de Prognoză pastoral-misionară al Universităţii „Aurel Vlaicu” din Arad. Evenimentul se va desfăşura cu sprijinul Primăriei Municipiului Arad, al Centrului Cultural Judeţean Arad şi al Universităţii „Aurel Vlaicu” din Arad.

Necesitatea dialogului  dintre Ştiinţă, Filozofie şi Teologie implică mai multe coordonate: a) deschiderea şi conlucrarea prin dialog şi proiecte concrete între reprezentanţii mai multor domenii ale cunoaşterii; b) cultivarea unei conştiinţe a dialogului prin depăşirea poziţiilor ideologice şi autosuficiente care au marcat semnificativ istoria modernă a umanităţii; c) angajarea dimensiunii mărturisitoare a teologiei ortodoxe fundamentată pe ethosul şi Tradiţia dogmatică şi experimentală a Bisericii; d) construcţia unui cadru viabil de conlucrare între Biserică şi Universităţi pe teme actuale care privesc omul şi cosmosul; e) iradierea concluziilor dialogului în mediul academic şi societatea actuală în vederea unei cunoaşteri integrale în care taina şi raţiunea, cunoaşterea teologică şi cunoaşterea ştiinţifică să fie percepute împreună fără confuzie sau separare, nu doar într-o formă informaţională şi culturală, ci şi profund existenţială şi experimental-eclesială.

Facultatea de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad

SKMBT_C22017103016260