Cerc misionar în parohia Tălagiu

Preoţii din cadrul Cercului Pastoral-misionar  Nr.3 Gurahonţ, coordonat, din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei de către preotul Moţ Crăciun-Dorel, s-au întrunit,  în după-amiaza zilei de 12 noiembrie 2017, la Biserica ortodoxă cu hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din parohia  Tălagiu, protopopiatul Sebiş.

În cadrul acestei întruniri s-a săvârşit Sfânta Taină a Maslului la care au luat parte credincioșii parohiei şi a parohiilor învecinate.

Având în vedere că Sfântul Sinod a proclamat anul acesta, ca  „Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti  şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română”,  preotul Vesa Ioan de la parohia Iosășel a susținut următoarele teme: 1.Stiluri și tehnici de pictură bisericească – materiale folosite în pictură.2.Rolul catehetic și liturgic al Sfintelor Icoane.

În susținerea temei părintele spunea: în pictura bisericească reprezentarea iconogragică, în biserică, are un rol instructiv-educativ, făcând din icoană un mijloc de învățătură și de educație creștină.După cum se cunoaște din cele mai vechi timpuri, pictura bisericească a jucat rol de biblie a neștiutorilor de carte, de asemenea ea este expresia plastică, văzută a rugăciunii, avându un profund aspect dogmatic.

În cea de a doua temă, referindu-se la rolul Sfintelor icoane, părintele Vesa sublinia: așa cum Sfânta Scriptură este o imagine în cuvinte, tot astfel o icoană pictată este un cuvânt în culori.Prin icoană, conținutul Sfintei Scripturi, nu este transmis sub forma unei doctrine abstracte, ci în chip liturgic într-un mod integral și concentrat care se adresează „față către față” persoanelor din Biserică, aflate în stare de comuniune-rugăciune cu Preasfânta Treime și cu toți Sfinții.

Au urmat discuții pe marginea temelor prezentate.

În finalul întâlnirii, preotul paroh Groza Ștefan a mulțumit preoților și  tuturor credincioșilor  pentru participare.

Moţ Aurelian Iulian

20171112_150851

20171112_151211