Cerc pastoral-misionar la Parohia Ortodoxă Română Vladimirescu II

 Cu binecuvântarea ÎPS Sale dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, Duminică, 12 mai 2019, la Parohia Ortodoxă Română Vladimirescu II s-a desfăşurat întâlnirea preoţilor Cercului Preoţesc Pastoral-Misionar nr. 6, unde s-a săvârşit, în prezenţa unui număr mare de credincioşi, Taina Sfântului Maslu.

 La final, PC Părinte prof. Codin Şimonca-Opriţa, a susţinut o conferinţă adaptată ascultătorilor, despre viaţa şi activitatea celui de-al patrulea Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, Iustin Moisescu, încadrându-se astfel – la iniţiativa coordonatorului cercului pastoral-misionar, PC Părinte PC Părinte Dan-Dorin Mândra – în tematica generală a anului 2019, an proclamat în Patriarhia Română ca „Anul omagial al satului românesc (al preoţilor, învăţătorilor şi primarilor gospodari)” şi „Anul comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu şi Iustin Moisescu şi al traducătorilor de cărţi bisericeşti”. În cadrul conferinţei, părintele Şimonca a surprins câteva elemente legate de viaţa Patriarhului Iustin Moisescu, începând cu anii de şcoală, continuând cu studiile doctorale de la Universitatea din Atena, anii de profesorat (în Polonia şi în România), perioada postbelică, marcată de instalarea regimului comunist, scurta perioadă în care s-a aflat pe scaunul mitropolitan al Mitropoliei Ardealului şi, mai apoi, perioada în care a fost Mitropolit al Moldovei, în care a avut deosebite realizări, pe multiple planuri (aducerea unei infuzii de spiritualitate în viaţa preoţimii şi a credincioşilor,  restaurarea mănăstirilor, refacerea centrului eparhial, activitatea diplomatică – întrevederea cu Jaques Chirac, pe atunci premier al Franţei). Conferinţa s-a încheiat cu marcarea perioadei în care Patriarh al României a fost Iustin Moisescu, tot o perioadă dificilă, în care, după cutremurul din 1977 din Bucureşti, regimul ceauşist a început o adevărată campanie de demolare a bisericilor şi mănăstirilor din capitală, Patriarhul Iustin reuşind să salveze unele, de exemplu, Biserica Sf. M. Mc. Gheorghe, ctitorită de Sfântul Voievod Constantin Brâncoveanu, ca necropolă a familiei sale, şi în care fusese prohodit, la vremea sa, şi marele I.L. Caragiale.

 În încheiere, PC Părinte prof. Dacian-Emilian Nan, gazda întâlnirii, ca preot paroh al Parohiei Vladimirescu II, a mulţumit tuturor celor prezenţi, preoţilor împreună-slujitori, membri ai cercului pastoral-misionar nr. 6, cărora li s-a adăugat PC părinte Viorel Nan, preot pensionar, tatăl părintelui paroh; de asemenea domnului viceprimar Mihai Mag, precum şi tuturor credincioşilor prezenţi (membri ai parohiei gazdă, dar şi ai parohiilor apropiate, care au ţinut să participe la Taina Sfântului Maslu).

Pr. Codin Şimonca-Opriţa

thumbnail