EDUCAȚIA CONTINUĂ… în mediul online

Sub genericul Educația Continuă, în perioada 04 – 17 decembrie 2020, cadrele didactice care predau disciplina Religie au participat la activități didactice demonstrative, sesiuni de îndrumare și consiliere derulate online, după cum urmează:
04 decembrie 2020 – activitate metodică demonstrativă destinată profesorilor care predau disciplina Religie ortodoxă susținută de d-na prof. Stana Amalia, Liceul Teoretic Adam Muller Guttenbrunn Arad; clasa a V-a – Decalogul;
07 decembrie 2020 –  sesiunea online dedicată disciplinei Religie, eveniment din pachetul-suport de îndrumare și consiliere #EducațiaContinuă, lansat pentru a veni în sprijinul cadrelor didactice care își desfășoară activitatea, în această perioadă, prin intermediul tehnologiei. Webinarul a fost moderat de către prof. dr. Vasile Timiș (inspector general în Ministerul Educației și Cercetării). În cadrul acestei sesiuni au fost evidențiate posibile abordări ale demersului didactic la disciplina Religie (nivel primar, gimnazial și liceal), în context online. Într-un format dinamic și interactiv, zece cadre didactice care predau disciplina Religie au împărtășit participanților exemple de abordări practice în predare, învățare și evaluare;
08 decembrie 2020 – activitate metodică destinată profesorilor care predau disciplina Religie ortodoxă, baptistă și penticostală susținută de d-nul prof. Botezatu Onisim, Școala Gimnazială Agrișu Mare; Tema – Predarea online a Religiei. Slujire reală în mediul virtual. Obiectivul asumat – sprijinirea cadrelor didactice în procesul de predare prin intermediul tehnologiei online;
16 decembrie 2020 – prezentarea oficială a platformei internaționale –Resurse Educaționale Deschise Religie- www.red-religie.ro, pentru profesorii de religie și pentru cateheții din Diaspora, în cadrul conferinței Educația religioasă la începutul secolului XXI între provocări și perspective. Platforma educațională propune exemple de bună practică în domeniul activităților didactice la clasă, în condițiile învățării de la distanță, precum și modele de activități extrașcolare, proiecte educaționale naționale și internaționale și softuri educaționale. Platforma a luat naștere la inițiativa și sub coordonarea d-nei prof. dr. Ionița Timiș, Colegiul Național Pedagogic Gheorghe Lazăr Cluj-Napoca; parteneri și colaboratori ai acestui proiect sunt și cadre didactice din Arhiepiscopia Aradului, după urmează: arhid. prof. Sirca Florin Adrian, prof. Lazăr Flavius – Colegiul Națíonal Preparandia-Dimitrie Țichindeal Arad, prof. Sirca Veronica-Colegiul Economic Arad, prof. Șandor Viorica-Colegiul Național Moise Nicoară Arad, prof. Ciucaș Adriana-Școala Gimnazială Mihai Eminescu Arad, prof. Tiulea Ioana, prof. Lăscoiu Martin Marius-Liceul Național de Informatică Arad, prof. Mandă Beatrice-Școala Gimnazială Caius Iacob Arad, prof. Bun Claudia-Școala Gimnazială Vasile Pop Bocsig, prof. dr. Todea Adina-Liceul Teoretic Pâncota, prof. Ciorba Mihaela-Școala Gimnazială Iosif Moldovan Arad, prof. Mihiț Flavia-Liceul Teoretic Adam Muller Guttenbrunn Arad, prof. Vand Cătălin-Școala Gimnazială Zărand;
14 – 16 decembrie 2020 – etapa finală a concursului județean Hristos în școală -cunoaștere și trăire, ediția XX, concurs de creații ale elvilor care studiază Religie ortodoxă, pentru secțiunile: poezie religioasă, pictură religioasă/desen cu tematică religioasă, felicitări și ornamente de Crăciun;
17 decembrie 2020 – apariția nr. 2(31), anul XV al revistei Catehetul, revistă de metodică și spiritualitate a profesorilor de religie din județul Arad.

Arhid. prof. Sirca Florin Adrian
Inspector școlar pentru disciplina Religie