„Colindul sfânt și bun” – un eveniment de referință pentru  Arhiepiscopia Aradului

Duminică, 3 Decembrie 2023, în Sala Polivalentă din Arad, cu binecuvântarea și în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, precum și în prezența Preasfințitului Părinte Ieronim, Episcopul ortodox al Daciei Felix, a avut loc un eveniment cultural-spiritual, intitulat „Colindul sfânt și bun”, care a adunat un public impresionant, de peste 2500 de persoane. Citiți în continuare

Liturghie Arhierească și Sfințirea icoanei hramului în Parohia Zăbrani

Bucurie a fost astăzi în Parohia arădeană Zăbrani, unde credincioșii l-au avut ca mijlocitor înaintea lui Dumnezeu pe Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, care, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, a săvârșit Sfânta Liturghie Arhierească și a sfințit icoana hramului bisericii ocrotite de Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir.   Citiți în continuare