Informare către preoţii şi credincioşii Arhiepiscopiei Aradului

Arhiepiscopia Aradului, având în vedere situaţia excepţională pe care a creat-o în întreaga lume răspândirea virusului COVID – 19, şi a stării de urgenţă  instituită prin Decret prezidenţial pe întreg teritoriul României, face următoarele precizări:

  • Preoţii şi credincioşii din cuprinsul Eparhiei Aradului sunt îndemnaţi să respecte cu stricteţe măsurile de prevenţie recomandate de autorităţile Statului şi îndrumările Patriarhiei Române
  • Preoţii sunt îndemnaţi să vină în întâmpinarea nevoilor spirituale şi materiale ale credincioşilor.
  • Prin Cantina socială ,,Sfântul Nicolae” a Arhiepiscopiei Aradului şi Mănăstirea Arad-Gai, vom oferi în continuare hrană caldă la peste 120 de persoane vulnerabile social şi poliţiştilor din cadrul Poliţiei Locale Arad, aflaţi în misiune la intrările şi ieşirile din Municipiul Arad
  • Parohiile din Municipiul Arad, prin Arhiepiscopie, susţin financiar achiziţionarea de materiale de protecţie (mănuşi, măşti, substanţe de dezinfecţie, halate etc.) ce vor fi donate Spitalului Judeţean de Urgenţă din Arad
  • Arhiepiscopia Aradului le recomandă preoţilor să săvârşească sfintele slujbe în condiții de siguranță pentru credincioși, să respecte cu strictețe normele de igienă și să nu depășească în nicio situație limitările impuse de autorități
  • Persoanele care doresc să sprijine Arhiepiscopia Aradului împotriva pandemiei de COVID-19, pot face donaţii în Cont: RO85RNCB0016005440980008, beneficiar Arhiepiscopia Aradului (CUI 4573205),  deschis la Banca Comercială Română, Detalii plată – ajutor umanitar epidemie COVID-19

      Biroul de presă al Arhiepiscopiei Aradului