IPS Timotei la pomenirea Sf. Cuv. Maxim Mărturisitorul, ocrotitorul Paraclisului Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Arad

În ziua de 13 august este prăznuită aducerea moaștelor Sfântului Maxim Mărturisitorul, ocrotitorul Paraclisului Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din Arad. Ziua aceasta este, așadar, ziua hramului de vară al Paraclisului. Şi în anul acesta, Sfântul Maxim Mărturisitorul a fost cinstit cu o rânduială deosebită, aşa cum de altfel se cuvine să fie cinstit ocrotitorul unui locaş sfânt de închinare şi rugăciune.

În seara de ajun a prăznuirii Sf. Maxim, a fost săvârşită slujba Vecerniei cu Litie, urmată de Utrenia Sfântului, iar la sfârșitul privegherii, părintele lect. univ. dr. Filip Albu a rostit un bogat cuvânt de învățătură în care s-a referit la ceea ce înseammnă a-l mărturisi pe Hristos în mijlocul lumii.

În dimineața zilei prăznuirii Aducerii moaștelor Sfântului Maxim Mărturisitorul a fost săvârșit Acatistul Sfântului, urmat de Sfânta Liturghie, la care au slujit părinții profesori slujitori ai Paraclisului, pr. lect. dr.  Ștefan Negreanu și pr. conf. dr. Lucian Faracașiu, alți părinți, doctoranzi și absolveniți ai acestei instituții de învățământ teologic. La Dumnezeiasca Liturghie a participat Înaltpreasfințitul Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, care a fost întâmpinat în curtea aşezământului teologic înaintea începutului Sfintei Liturghii de către soborul părinţilor slujitori.

La momentul potrivit al Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinția Sa a rostit un bogat cuvânt de învățătură, plin de semnificații teologice, arătând că prăznuirea hramului fiecărei biserici sau comunități bisericești este o rânduială deosebită care ține de Tradiția sfântă a Ortodoxiei, care trebuie încurajată și continuată cu toată seriozitatea. Așa cum fiecare, în viața sa personală se îngrijește de aniversarsarea zilei de naștere, a zilei căsătoriei sau a comemorării trecerii în veșnicie a celor apropiați, cu atât mai mult sfinții ocrotitori ai unei biserici sau comunități trebuie cinstiți cu toată buna rânduială și evlavie, în ziua trecerii lor în veșnicia lui Dumnezeu. În continuare, Înaltpreasfinția Sa s-a referit la contribuția majoră a Sfântului Maxim Mărturisitorul în ceea ce privește fixarea învățăturii ortodoxe privitoare la cele două firi ale Mântuitorului noastru Iisus Hristos, firea Dumnezeiască și firea Omenenască, acestor două firi, după învățătura Sfântului Maxim Mărturisitorul  corespunzându-le și două voințe și două lucrări, cu două moduri distincte de manifestare a celor două fri. Contribuția aceasta a Sfântului Maxim Mărturisitorul a contribuit fundamental la fixarea dreptarului credinței ortodoxe împotriva învățăturii monotelite, care afirma în chip greșit existența unei singure firi, voințe și lucrări în persoana dumnezeiască și omenească a Mântuitorului Hristos, ceea ce Sfântul Maxim a combătut cu vehemență, mărtursind dreapta credință ortodoxă, chiar cu prețul unor grele pătimiri, tăindu-i-se limba și mâna dreaptă pentru a nu mai putea propovădui învățătura sa. Cu toate aceste chinuri indurate, Sfântul Maxim nu a renunțat la a mărturisi cu putere dreapta credință a Bisercii lui Hristos, constituindu-se prin acesta într-un model de viețuire și de mărturisire și pentru noi, credincioșii Bisericii, care avem datoria de a crede și mărturi învățătura dreaptă despre persoana divino-umană a Mântuitorului Hristos, păstrând cu fidelitate întregul tezaur doctrinar pe care Biserica Ortodoxă îl păstrează dintru începuturile ei. De aceea, Sfântul Maxim a fost rânduit și ca hram principal al Paraclisului Facultății de Teologie, în sensul în care dascălii care învață în această instituție de învățământ teologic și studenții lor, viitorii slujitori ai Sfintelor Altare trebuie să învețe, să mărturisească, să păstreze și să transmită mai departe credința Bisericii lui Hristos, în mod fidel, în tot adevărul ei, așa cum l-am primit de la Însuși Mântuitorul nostru Iisus Hristos, Întemeietorul și Capul nevăzut al Bisericii Sale, a concluzionat Înaltpreasdfințitul Părinte Arhiepiscop Timotei în finalul bogatului său cuvânt teologic.

Înaintea otpustului Dumnezeieștii Liturghii a fost săvârșită o panihidă de pomenire a ctitorilor Paraclisului Facultății, adormiți în Domnul.

La sfârșitul Dumnezeieștii Liturghii, părintele lect. dr. Ștefan Negreanu i-a mulțumit Întâistătătorului Eparhiei pentru faptul că a dat curs invitației de a participa la prăznuirea sfântului Maxim Mărtursitorul, pe care Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop îl iubește atât de mult, cum deltfel prețuiește și ocârmuiește cu multă dragoste și instituțiile  de învățământ teologic arădean, rugându-l pe Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop să-i poarte în rugăciunile Înaltpreasfinției Sale pe toți slujitorii, studenții și credincioșii care vin pentru a se ruga la sfintele slujbe în acest Sfânt Locaș.

Mulțumindu-i Sfântului Maxim Mărturisitorul pentru darurile sale minunate revărsate asupra noastră, îl rugăm să ne ocrotească cu ajutorul și mijlocirea sa înaintea tronului Preasfintei Treimi, despre care a teologhisit cu atâta pricepere și cu o înaltă înțelegere duhovnicească.

Pr. Conf. Dr. Lucian Farcaşiu