„Colindul sfânt și bun” la Spitalul de Recuperare Neuromotorie „Dr. Corneliu Bârsan” din Dezna

În seara zilei de 10 decembrie 2025, corul „Înălțarea Sfintei Cruci” al Parohiei Moțiori, Protopopiatul Ineu, însoțit de părintele paroh, a adus vestea cea bună a Nașterii Domnului în mijlocul pacienților și al personalului medical de la Spitalul de Recuperare Neuromotorie „Dr. Corneliu Bârsan” din Dezna.

Atmosfera s-a umplut de emoție și lumină duhovnicească atunci când, la momentul potrivit, pacienții, împreună cu cadrele medicale care îi îngrijesc cu atâta dăruire, au ascultat cu bucurie câteva dintre cele mai îndrăgite colinde românești.

Programul a fost îmbogățit și de câteva colinde acompaniate la chitară de tânăra Teodora Ștefănuț împreună cu Iasmina Velici, care au adus un plus de căldură și sensibilitate momentului.

La finalul colindului, părintele a rostit cuvinte de încurajare și nădejde, adresându-se atât pacienților aflați în suferință și în proces de recuperare, cât și personalului medical, mulțumindu-le pentru primirea frumoasă și pentru slujirea lor neobosită.

Ca semn al dragostei și al binecuvântării, fiecare participant a primit o cărticică cu Paraclisul Maicii Domnului, spre folos și întărire sufletească în această perioadă pregătitoare pentru Praznicul Nașterii Domnului.

Pr. Denis Alexandru Roșu-Drăgan– Parohia Moțiori