Sfânta Lumină de la Ierusalim va fi adusă la Arad și în acest an

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, cu sprijinul Consiliului Judeţean Arad și a unor oameni de bine, Sfânta Lumină de la Ierusalim va fi adusă și în acest an la Arad.

Doi reprezentanți ai Arhiepiscopiei Aradului: Părintele Tiberiu Ardelean și Părintele Bogdan-Gheorghe Noghiu, consilieri eparhiali, vor prelua Sfânta Lumină, sâmbătă seara, de pe Aeroportul Internațional Otopeni.

Reprezentanții Arhiepiscopiei vor fi ajunge pe Aeroportul Internațional din Arad, sâmbătă seara, 11 Aprilie 2026, în jurul orei 20:30, unde vor fi întâmpinați de către delegatul Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Părintele Protos. Dr. Iustin Popovici, vicar eparhial al Arhiepiscopiei Aradului.

După preluarea Sfintei Lumini de pe Aeroportul Internațional din Arad, reprezentanții arhiepiscopiei vor fi întâmpinați de către Înaltpreasfințitul Părinte Timotei pe platoul din fața Catedralei Arhiepiscopale ,,Sfânta Treime” din Arad. Chiriarhul arădean, după preluarea Luminii Sfinte adusă de la Ierusalim, o va oferi, în timp ce se va cânta ,,Lumină lină”, tuturor autorităților județene și locale, părinților protopopi, preoţilor şi diaconilor prezenți, astfel încât aceasta să ajungă în toate bisericile ortodoxe din cuprinsul eparhiei arădene.

Acesta este al 16-lea an în care Lumina Sfântă de la Ierusalim ajunge și la Arad.

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Aradului

Foto credit: basilica.ro (arhiva)