Taina Sfântului Maslu, izvor de mângâiere pentru vârstnici în Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel

În perioada Postului Sfinților Apostoli Petru și Pavel, la Centrul de Îngrijire pentru Persoane Vârstnice din Arad a fost săvârșită Taina Sfântului Maslu, spre întărirea sufletească și trupească a beneficiarilor centrului.

Slujba a fost oficiată de părintele Laurențiu Pingică, de la Parohia Arăneag, împreună cu părinții Denis Rus și Arxinte Mureșan, preoți de caritate la Spitalul Municipal Arad, precum și de părintele Alexandru Blaj, preot de caritate și responsabil cu activitatea pastoral-misionară desfășurată în căminele pentru persoane vârstnice din municipiul Arad.

În cadrul slujbei, cei prezenți s-au rugat pentru sănătate, alinarea suferințelor și întărirea în credință a persoanelor vârstnice, primind cu emoție și nădejde harul acestei Sfinte Taine. Atmosfera de rugăciune și comuniune a adus multă bucurie și pace sufletească celor aflați în grija centrului.

Prin astfel de momente de comuniune și slujire, Biserica își manifestă grija și dragostea față de persoanele vârstnice, oferindu-le sprijin duhovnicesc, mângâiere și întărire în încercările vieții.

Mulțumim doamnei director Popa Fira și personalului centrului pentru implicare și bună organizare.

Robert Buză, student

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *