Parohia Arăneag

Parohia: ORTODOXĂ ROMÂNĂ ARĂNEAG

Hramul: „Adormirea Maicii Domnului”

Protopopiatul: Ineu

Preot paroh: Pingică Alin

Data și locul nașterii: 20.07.1973, Deva

Domiciliul: Arăneag, nr. 40

Studii: Facultatea de Teologie Arad

Tel.mobil: 0757 371 500

Număr de credincioși: 172

Istoricul bisericii:

– În 1591, Arăneagul “este un sat românesc la două ore de Șiria, lăcaș cu credință străveche și biserică proprie.”

– Într-o însemnare făcută de Preotul Terentie Sulintan în 1968, acesta afirmă că din bătrâni se mai știa că înainte de actuala biserică, în sat ar fi existat o bisericuță din lemn spre nord-vest de cea actuală.

– Aceasta de acum datează din 1869, zidită de săteni, din piatră și cărămidă, ca să dăinuie atât cât vor dăinui oamenii și credința.

– La 2 iulie 1927, turnul său a fost dislocat de o furtună puternică și aruncat până spre vale, dar din efortul oamenilor, a fost refăcut în aceeasi vară.

– În turnul bisericii se află acum 3 clopote, din care unul turnat la Viena și montat odată cu construcția bisericii, iar celelalte două turnate la Ghioroc sunt din 1925, unul din acestea fiind donat de credincioșii din sat care au emigrat în America.

– Biserica mai posedă câteva vechi cărți de cult din care un Triodion din 1839, precum și icoane vechi, una din ele fiind donată de preoteasa Ana Cărăbaș, iar alta de epitropul Baciș Ioan, ambele în anul 1882.

Evenimente mai deosebite din viața parohiei: are loc pictura și catapeteasma in 2011/2012

Târnosirea ei: 29 august 2012 de  Preasfințitul Timotei1 2 3 4 5