Ineu – Traian

ADRESA DE CONTACT  TEL. 0758509932

NUMĂR  DE  CREDINCIOŞI  784

ISTORICUL  BISERICII:

Parohia Traian s-a înfiinţat în anul 1929. În 5 mai 1929, a avut loc prima şedinţă a Consiliului Parohial. Parohia a fost recunoscută de către Ministerul Cultelor prin Ordinul nr. 31004/1929.

Până la construirea actualei biserici, slujbele religioase s-au oficiat într-o capelă sfinţită în casa lui Nicolae Taşcă de pe str. Ştefan cel Mare, colonist venit din Pecica.

Din cele 10 hectare de pădure primite de la stat, s-a cumpărat o parte din materialul necesar şi s-au acoperit cheltuielile de construcţie executate de meşterul Elsinger Wilmos din Ineu. Din ajutorul acordat de Episcopia Aradului din fondul Ioan Meţianu şi din ajutorul dat de Prefectura din Arad, s-a cumpărat un conac al baronului Solymossy Laszlo. Cu materialele rezultate din demolarea conacului şi din daniile credincioşilor au fost finalizate lucrările.

Biserica cu hramul Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel este de proporţii reduse. Măsoară 21 m lungime şi 7,5 m lăţime. Are două clopote, aşezate în turnul bisericii.

Biserica actuală a fost zidită între anii 1929-1933. Este o biserică de zid. Turnul este din cărămidă, acoperit cu tablă. Iconostasul a fost pictat de către Aurel Sabău. Tot el execută parţial şi pictura în ulei din interiorul bisericii.

Lucrările de construcţie, terminate la sfârşitul anului 1933, au fost binecuvântate de către protopopul Mihail Cosma, asistat de preotul paroh Teofan Herbei, pr. Gheorghe Perva (de la colonia Gurba) şi pr. Ioan Poleacu (din parohia Cermei), la data de 3 decembrie 1933.

Primul preot al parohiei a fost hirotonit la 11 iunie 1929 pe seama parohiei Traian şi s-a numit Teofan Herbei. A păstorit până în anul 1939. Din 26 martie 1940, parohia a fost condusă de pr. Emil Borza, fost preot în Bodeşti. Au fost continuate lucrările de pictură care au fost terminate în anul 1941 iar în anul 1957 s-a făcut electrificarea bisericii. Tot în timpul păstoririi pr. Emil Borza, din contribuţia credincioşilor a fost ridicat monumentul din faţa bisericii, dedicat eroilor satului căzuţi în Al Doilea Zăzboi Mondial. Monumentul a fost construit din marmură albă de către sculptorul D. Andriţoiu, din Vaşcău. Este compus din următoarele piese: soldat-vânător de munte, în mărime naturală; două plăci pe care sunt sculptate scene de luptă; o cruce înaltă pe care sunt scrise cuvintele Pro Patria şi o placă mare cu numele eroilor căzuţi.

După o păstorire de 19 ani, în 1959, preotul Emil Borza a fost transferat la parohia Ineu, din anul 1949, el îndeplinind funcţia de protopop al Ineului. Îşi doarme somnul de veci la mănăstirea Ciorogârla.

Din 17 decembrie 1959, oficiul parohial Traian a fost condus de preotul Pavel Tripa, în timpul căruia s-au executat lucrări de reparaţie a tencuielilor exterioare, spălarea picturilor, repararea acoperişului şi vopsirea mobilierului. Lucrările de reparaţie au fost sfinţite în 24 noiembrie 1963 de către Prea Fericitul Părinte Patriarh Teoctist Arăpaşu, pe atunci episcop al Aradului, Ienopolei şi Hălmagiului, care a săvârşit atunci şi târnosirea bisericii. Preotul Pavel Tripa a păstorit până în anul 1971, când s-a pensionat.

Din 1 februarie 1971 până în 5 iunie 1995, parohia a fost păstorită de preotul Simion Buda, venit din parohia Drauţ. Din contribuţia credincioşilor şi prin munca preotului şi a Consiliului Parohial, s-a construit casa parohială şi s-a îngrădit cimitirul. În anul 1983, s-au executat lucrări de reparaţie exterioară a bisericii iar în anul 1988, o nouă pictură interioară.

După pensionarea preotului Simion Buda, parohia Traian a rămas vacantă până în iunie 1996. În perioada 5 iunie 1995 -1 iunie 1996, au oficiat serviciul religios în calitate de suplinitori, preotul Nicolae Codrin din Mânerău, preotul Gheorghe Belei din Şicula şi arhimandritul Ilarion, stareţul Mănăstirii Feredeu.

De la 1 iunie 1996, oficiul parohial Traian este condus de preotul Sever Mocan, fost preot la Răpsig. Sub conducerea sa şi a Comitetului Parohial, în anul 1999, iconostasul vechi a fost înlocuit cu unul din stejar masiv executat de către sculptorul Constantin Tănase din comuna Vânători, judeţul Neamţ. În acelaşi an, au fost pictate icoanele de pe iconostas şi icoanele prăznicare de către pictorul Constantin Bumbu, din comuna Căşei, judeţul Cluj. De asemenea, a fost construit gardul actual din jurul bisericii şi aleile din curtea bisericii spre casa parohială, iar în anul 2000, au fost schimbate cele trei uşi ale sfântului lăcaş, uşi confecţionate din stejar masiv de meşterul tâmplar Ioan Mâţ, din comuna Moisei, judeţul Maramureş.

În anul 2008, la data de 2 noiembrie, în timpul păstoririi preotului Sever Mocan, a fost pusă piatra de temelie a noii biserici de către Înalt Preasfinţitul părinte  Timotei, Arhiepiscop al Aradului, alături de un numeros sobor de preoţi. Lucrările la noua biserică se desfăşoară şi în prezent.

Înalt Preasfinţitul părinte Timotei, Arhiepiscop al Aradului, a întreprins vizite canonice şi a oficiat Sfânta Liturghie şi Vecernia în parohia noastră în anii 2003, 2008, 2010, 2011 şi 2013.

Preot paroh,

iconom stavrofor Sever Mocan