Parohia Lalașinț

Preot paroh: Constantin Petru

Data si locul nasterii: 21 04 1962, Lipova

Domiciliul: Lalasint Nr 69

Studii: Seminarul Teologic Caransebes/Institutul de Teologie de grad Universitar Sibiu Licentiat

Adresa de contact Tel:0756252994

Numar de credinciosi: 212

Istoricul bisericii:

Locasul stramosesc de cult persista in amintirea locuitorilor prin toponimul Balta bisericii sau Progagea veche – cum i se spune locului respectiv – unde se stie ca a existat o modesta biserica de lemn. In 1758. protosighelul Arsenie Radivoievici nota ca  . ” hramul Sfintii Arhangheli, din barne nelipita cu lut, 3 ferestre neinchise, usa proasta fara zavor, pridvor. . . Altarul prost, Sfanta Masa de scandura, pe ea un acoperamant, antimis sfintit de Gheorghe Popovici in 1755, doua sfesnice de alama, cruce de lemn prost, are Sfantul Mir, chivotul, cutie proasta, evanghelie munteneasca. . . ” In anul 1845 protopopul Dimitrie Petrovici Stoichescu al Lipovei sfintea actuala biserica de zid cu hramul „Sfintii Arhangheli”.

Slujiri arhieresti: 1993 si 2007 Sfintire de lucrari interioare si exterioare

In prezent se afla in renovare exterioara generala.

Evenimente importante: functioneaza Oastea Domnului din anul 1953 pana astazi.

Fotografie0080 Fotografie0083 Fotografie0085 Fotografie0086 Fotografie0077