Comuniune frăţească cu românii din Ungaria

La invitaţia Preasfinţitului Părinte Siluan, Episcopul Românilor din Ungaria, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscop al Aradului, a participat, în Duminica a treia după Paşti (a Mironosiţelor), alături de Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, la un eveniment de excepţie: Festivalul de muzică religioasă corală „Veniţi de luaţi lumină!”. Astfel, duminică dimineaţa, la catedrala episcopală cu hramul „Sf. Ierarh Nicolae” din Jula, s-a săvârşit Sf. Liturghie arhierească, la care au slujit Chiriarhul nostru, Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului şi Preasfinţitului Părinte Siluan, Episcopul Românilor din Ungaria, alături de un sobor de preoţi şi diaconi. Răspunsurile la Sf. Liturghie au fost date de către Corul „Emil Monţia” al Casei de Cultură din Arad şi Corul „Armonia” din Baia Mare. În după amiaza aceleiaşi zile, la Casa de Cultură orăşenească din Jula, începând cu orele 17.00, a avut loc în organizarea Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria, cu sprijinul autorităţilor locale, festivalul de muzică religioasă. În cadrul acestui festival, au concertat: corul Casei de Cultură „Emil Monţia” din Arad(dirijor: Ovidiu Boar), corul „Armonia” din Baia Mare(dirijor: prof. Mihaela Bob-Zăiceanu), corul Episcopiei Caransebeşului şi, nu în cele din urmă, grupul „Katharsis” al aceleiaşi eparhii (ambele dirijate de prof. Alin Buliga), care a susţinut un recital de piese corale religioase piese psaltice din repertoriul pascal. Manifestarea a fost un moment de bucurie pentru comunitatea românească din Jula şi a reprezentat un imbold pentru conservarea identităţii naţionale şi posibilitatea creerii unei punţi de legătură între românii din ţară şi cei din cei dinafara graniţelor