Simpozion şi Concurs internaţional ,,Lumina dreptei credinţe-Lumina Ortodoxiei româneşti, 14 – 15 mai

Vineri, 14 mai, la Seminarul Teologic Liceal Ortodox din Arad s-a desfăşurat Simpozionul şi Concursul Internaţional ,,Lumina dreptei credinţe-Lumina Ortodoxiei româneşti”, organizat cu ocazia proclamării de către Patriarhia Română a anului 2010 ca „An omagial al Crezului Ortodox şi al Autocefaliei româneşti”.

Iniţiatorii şi organizatorii acestui eveniment au fost: prof. Beatrice Mandă şi prof. Mihaela Neagoe de la Şc. Gen. Nr.22 ,,Caius Iacob” Arad, prof. dr. Diana Şimonca-Opriţa de la Colegiul Naţional ,,Moise Nicoară” Arad, prof. Georgiana-Petic Bătrîn, Şc. Gen. ,,Mihai Eminescu” Arad; pr. prof. Codin Şimonca-Opriţa – director Seminarul Teologic Liceal Ortodox Arad; pr. prof. Dacian Emilian Nan şi pr. prof. Pompiliu Gavra de la Seminarul Teologic Liceal Ortodox Arad.

Simpozionul, adresat cadrelor didactice şi studenţilor (din ţară, dar şi din Rusia şi Ungaria), a avut următoarele secţiuni: 1. Crezul. Fixarea învăţăturii de credinţă în Simbolul Niceo-Constantinopolitan. Simbolul de credinţă în viaţa liturgică a Bisericii; 2. Autocefalia Bisericii Ortodoxe Române şi ridicarea ei la rang de Patriarhie; 3. Proiecte şi parteneriate educaţionale, cu tematică teologică, istorică, literară, social-caritativă, desfăşurate în perioada 2008-2010. Lucrările au fost cuprinse într-un volum intitulat sugestiv ,,Lumina dreptei credinţe-Lumina Ortodoxiei româneşti”.

Concursul a cuprins referate şi poezii ale elevilor din ţară şi din străinătate (Serbia, Ungaria şi Germania) şi a avut următoarele secţiuni: 1. Credinţa creştină reflectată în Simbolul de credinţă; 2. Despre Sfintele Paşti – pregătire, simbolism şi obiceiuri; 3. Primăvara – miracolul eternului început; 4. Felicitări de Paşti; 5. Reviste şi publicaţii şcolare (cu orice tematică), editate în perioada 2008-2010. Creaţiile literare ale elevilor au fost adunate în volumul ,,Primăvara – miracolul eternului început”.

Am fost onoraţi de prezenţa Înaltpreasfinţitului părinte dr. Timotei Seviciu, arhiepiscop al Aradului, părintelui Vasile Pop, consilier cultural, Arhiepiscopia Arad, prof. Mirela Aldescu, inspector şcolar general ISJ Arad, diac. prof. Florin Sirca, inspector şcolar de Religie ISJ Arad, prof. Viorel Binchiciu, inspector de specialitate ISJ Arad, arhidiacon Iov Orădan de la Protopopiatul Ortodox Arad, pr. prof. univ. dr. Ioan Tulcan, decanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă Arad; lect. univ. drd. Florica Faur de la Universitatea ,,Vasile Goldiş” Arad şi prof. Maria Zgârdea, director adjunct la Şc.Gen. ,,Mihai Eminescu” Arad.

Elevii participanţi la festivitatea de premiere au fost recompensaţi pentru strădania lor prin premii oferite de Arhiepiscopia Aradului şi de Protopopiatul Ortodox Arad.