Vizita Preafericitului Cristofor, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din ţinuturile Cehiei şi Slovaciei în Arhiepiscopia Aradului

În zilele de 17 şi 18 mai a.c., Arhiepiscopia Aradului a avut ca oaspete distins pe Preafericitul Părinte Cristofor, Mitropolit primat de Praga şi Patriarh al Bisericii Ortodoxe din Cehia şi Slovacia. Între obiectivele vizitei Preafericirii Sale la Arad, în aceste zile,  se numără : semnarea unui protocol între cele două Biserici surori pentru ridicarea unui locaş de cult românesc în oraşul Most, vizitarea şcolilor teologice ale eparhiei: Seminarul Teologic şi Facultatea de Teologie, participarea la punerea pietrei de temelie a unui aşezământ social în parohia ortodoxă Covăsînţ, săvârşirea Sfintei Liturghii, alături de Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Timotei la mănăstirea Gai.