Conferinţa preoţească dedicată Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena în Protopopiatul Arad

Urmare a hotărârii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, luată în sedinţa sa de lucru din 7 noiembrie 2011, potrivit căreia la nivelul Patriarhiei Române anul 2013 a fost declarat Anul omagial al Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, în cadrul Arhiepiscopiei Aradului au început, în ziua de marţi, 8 octombrie 2013, seria Conferinţelor preoţeşti pastoral-misionare semestriale de toamnă, sub genericul: 2013 – Anul omagial al Sfinţilor Împaraţi Constantin şi Elena în Patriarhia Română.

În protopopiatul Arad conferinţa s-a ţinut în Aula Facultăţii de Teologie Ortodoxă Ilarion V. Felea, după ce a fost precedată de slujba de Te-Deum săvârşită în Catedrala veche ,,Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul”, de către un sobor slujitor, şi a fost prezidată de către Înaltpreasfinţitul Părinte dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului. Chiriarhul a fost întâmpinat cu imnul arhieresc și cu un cuvânt de bun venit din partea tuturor preoților, rostit de către părintele protopop Flavius Petcuţ.

După cuvântul de binecuvântare al chiriarhului, Conducerea lucrărilor conferinței a fost încredințată părintelui Teodor Faur, consilier economic.

 

Conferinţa a reunit pe toţi preoţii parohi şi slujitori, preoţii misionari şi de caritate, din cuprinsul Protopopiatului Arad. La conferinţă au participat şi preacuvioşii şi preacucernicii părinţi membri ai Permanenţei Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Aradului.

Referatul conferinţei a fost pregătit de PC Pr. Dr. Flavius Ardelean de la Parohia Mândruloc cu tema: Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena –susţinători ai Bisericii. În cadrul referatului, a subliniat actualitatea politicii religioase a Sf. Împăraţi Constantin şi Elena în contextul realităţilor lumii contemporane. ,,Astfel, Sf. Constantin este, mai întâi de toate, modelul omului convertit în chip minunat. Preocupat, la început de puterea lumească, Sfântul Constantin, în momentul unei lupte militare grele are şansa de a descoperi o altă armă biruitoare – Sfânta Cruce. De aici începe pentru el o nouă etapă, asocierea cu Dumnezeu nu doar pentru o luptă, ci pentru tot ceea ce va însemna de acum înainte conducerea Imperiului.

Astfel, Constantin cel Mare rămâne peste veacuri modelul conducătorului ideal în vremuri neprielnice. Sfântul Constantin cel Mare ne arată că nu putem sluji oamenilor dacă nu ne lăsăm călăuziţi de Dumnezeu prin Biserică. Ne atrage atenţia că toate încercările de a realiza unitatea oamenilor, dacă sunt lipsite de axul spiritual al iubirii faţă de aproapele, al respectării poruncilor lui Dumnezeu şi al unei atitudini corecte faţă de lucrarea Bisericii,  sunt ineficiente şi sortite eşecului.

Fără valori şi repere creştine, spirituale şi morale ci doar cu temeiuri economice şi politice nu va fi posibil de refăcut unitatea de odinioară a Europei”, spunea părintele Flavius Ardelean. Completări au mai adus şi pr. pr. Murg Adrian, pr.dr. Filip Albu, pr. Nan Dacian, pr. Suciu Liviu.

La final, Înaltpreasfinţitul Părinte dr. Timotei a adresat un cuvânt la nivel academic întregii asistenţe şi a felicitat pe Părintele Dr. Flavius Ardelean pentru pregătirea şi prezentarea referatului, precum şi pe ceilalţi co-referenţi.

Conferinţele preoţeşti vor continua şi în celelalte protopopiate ale eparhiei, după cum urmează: Protopopiatul Lipova, 10 octombrie, Protopopiatul Ineu, 17 octombrie şi Protopopiatul Sebiş, 15 octombrie.