Concertul tradiţional de colinde al coralei preoţilor din Arhiepiscopia Aradului

Seara zilei de 18 decembrie 2014 a fost una plină de bucurie duhovnicescă prilejuită de colindul tradiţional oferit, ca în fiecare an, de corala preoţilor din Arhiepiscopia Aradului, dirijată de Părintele Arhidiacon Tiberiu Ardelean. La catedrala arhiepiscopală din municipiu, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, gazda colindătorilor, corul preoţilor arhiepiscopiei a oferit Înaltpreasfinţitului şi credincioşilor prezenţi într-un număr foarte mare, un buchet de colinde tradiţionale, cu menirea de a sensibiliza sufletele ascultătorilor şi de a le împărtăşi darurile minunate pe care Praznicul Naşterii Mântuitorului Iisus Hristos le oferă.

Din repertoriul de colinde prezentate aseară amintim: Slobozâ-ne dazdă-n casă, Nouă azi ne-a răsărit, O, ce veste, Somnul lui Iisus, Moş Crăciun, Pluguşorul. Atmosfera de sărbătoare a fost dublată de tradiţionalul Marş al colindătorilor, organizat de ASCOR Arad, care a început la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” şi s-a încheiat la Catedrala arhiepiscopală. Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei a rostit un cuvânt de binecuvântare prin care a evidenţiat bucuria şi pacea credincioşilor care primesc colindele oferite de glasurile slujitorilor sfintelor altare, mulţumind apoi membrilor corului şi dirijorului lor, pentru jertfelnicia, dragostea lor pentru muzica corală şi pentru munca pe care au depus-o, urând tuturor Sărbători binecuvântate.

IMG_20141218_185002 IMG_20141218_181313