„O, ce veste minunată!” ediṭia a VI-a

Liceul Tehnologic Sântana a organizat, în parteneriat cu Arhiepiscopia Aradului,  Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad şi Primăria oraşului Sântana a șasea ediţie a Concursului  „O, ce veste minunată!”, concurs cuprins în Calendarul Activităţilor Educative ale MEN. Concursul s-a adresat preşcolarilor şi elevilor din ciclul primar din întreaga ţară. Secţiunea I: artă plastică (pictură, felicitări, ornamente de Crăciun, icoane). Secţiunea II: creaţii literare în proză sau în versuri (clasele II  – IV). Secţiunea III: Simpozion interjudeţean ,,O, ce veste minunată!” – referate, comunicări ştiinţifice, proiecte didactice, serbări.  Secţiunea IV: Colinde de Crăciun – concurs.

dscn0733 dscn0737 dscn0740 dscn0741 dscn0743 dscn0746 dscn0753 dscn0754

La vernisajul expoziţiei concursului au participat Înaltpreacuviosul părinte dr. Iustin Popovici – consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului, primarul oraşului Sântana ing. Daniel Tomuţa, viceprimarul oraşului Sântana prof. Cornel Gligor, conducerea Liceului Tehnologic Sântana, director prof. Mircea Căruntu, director adjunct prof. dr. Ana Honiges, preot Nicolae Rădulescu – parohia Sântana I, preot Ioan Crainic și diacon Adrian Crainic – parohia Sântana II preot Liviu Pamfiloiu – parohia Caporal Alexa, cadre didactice, copii şi părinţi.

La concursul de colinde au participat: cls a III –a A, prof. Carmen Maxa; cls a IV –a A, prof. Daniela Chandler; cls I- IV secṭia germană –înv. Astrid Weber, Hermine Reinholz; cls a III – a B, cls a IV – a B – prof Pavel Grecu de la  Liceului Tehnologic Sântana; Şcoala Gimnazială Vinga – prof. Naomi Bogoșel; Parohia Ortodoxă Șagu – pr. Marius Ardelean, Romana Zbârcea; Parohia Ortodoxă Caporal Alexa – pr Liviu Pamfiloiu; Parohia Ortodoxă Moṭiori – pr. Sălăvăstru Ciprian; Liceul Tehnologic Sântana – cls. a V-a  A, a VII-a E, a VIII-a E – prof. Pavel Grecu; cls a VIII –a G – prof. Melania Raab; cls IX – XII – prof. Ioan Bulzan. De asemenea, la consurs au participat şi un grup de elevi ai Seminarului Teologic Ortodox din Arad care au susţinut un buchet de colinde.

Mulţumim Întâistătătorului Arhiepiscopiei Aradului, dr. Timotei Seviciu, pentru arhiereasca binecuvântare acordată pentru desfăşurarea acestei activităţi, Înaltpreacuviosului părinte dr. Iustin Popovici pentru că ne-a onorat cu prezenţa şi pentru cuvântul de învăţătură rostit cu acest prilej, Primăriei pentru spaţiul alocat, precum şi tuturor cadrelor didactice şi copiilor din întreaga ţară pentru munca depusă în realizarea lucrărilor.

La finalul concursului, părintele Iustin Popovici, ajutat de câţiva elevi seminarişti, au împărţit câtorva sute de copii participanţi, iconiţe din partea Arhiepiscopiei Aradului.

Organizatori concurs: Cornelia Pamfiloiu, Lucia Pelinari, Nicoleta Rotar, Monica Nadiu.


Pr. Liviu Pamfiloiu