Conferinţa „Medicina ca misiune“ la Arad

În cadrul proiectului „Biserica şi medicina în dialog“, a avut loc la Arad o primă manifestare spirituală de dialog interdisciplinar, de complementaritate ştiinţă-religie, de coerenţă socială dintre teologie şi medicină. Domnul dr. Dan Cioată, de la Institutul de Boli Cardiovasculare Timişoara, a ţinut o conferinţă publică de excepţie vineri, 6 martie, în Aula Magna „Iuliu Maniu“ a Universităţii „Aurel Vlaicu“, în prezenţa a sute de participanţi. Printre cei prezenţi s-au numărat foarte mulţi medici de la spitalele şi clinicile arădene, personalul medical divers de la aceste instituţii, studenţi de la medicină şi chiar foşti pacienţi ai cunoscutului chirurg cardiovascular, veniţi acum nu pentru consult, ci pentru a-l audia. Dr. Dan Cioată vede medicina ca misiune, fiind promotorul însoţirii medicinei sau actului medical cu credinţa: „Dacă eşti bolnav, nu uita să te rogi, dacă eşti bolnav şi nu te poţi ridica, nu uita să te rogi, dacă eşti bolnav şi nu poţi mânca, nu uita să te rogi“. Spitalul este spaţiul de interferenţă al ştiinţei şi practicii medicale cu credinţa, iar punctul cel mai important al interferenţei medic-preot este vindecarea bolnavului. Absolvirea Facultăţii de Teologie din Timişoara, dar mai ales credinţa sa vie izvorâtă din dinamica rugăciunii şi a faptei, din cunoaşterea Sfintei Scripturi şi a Sfinţilor Părinţi ai Bisericii l-au determinat, interior şi intelectual, spre o abordare creştină a persoanei şi a vieţii, a bolii şi a suferinţei, spre o redescoperire creştină a medicinei. „Medicina creştină ne ajută să înţelegem relaţia medic şi pacient în sens ontologic. Pentru mine, un bolnav înseamnă aproapele meu, iar întâlnirea cu orice persoană, fie ea bolnavă, este un eveniment pascal, pentru că orice întâlnire cu o persoană înseamnă bucurie. Prin urmare, şi un bolnav este aproapele meu în sens evanghelic; eu îi consider pe bolnavi prietenii mei. Medicina creştină este o medicină eclesială, în care Hristos este Doctorul desăvârşit, fără de care vindecarea nu este posibilă“, subliniază medicul şi teologul Dan Cioată.

Arhim. Teofan Mada

IMG_5175 IMG_5182