Denia Prohodului Domnului la Catedrala Arhiepiscopală din Arad

Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului a săvârşit în Catedrala arhiepiscopală din Arad, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, Denia Prohodului Domnului.

Credincioşii prezenţi în număr mare au cântat împreună cu soborul slujitor cele trei stări ale Prohodului, după care într-o atmosferă de evlavie şi de reculegere au înconjurat, în sunetul clopotelor, sfântul locaş cu Sfântul Epitaf.

Înaltpreasfinţia Sa a rostit un cuvânt de învăţătură arătând semnificaţia duhovnicească a Vinerii Sfintelor Pătimiri, îndemnându-i pe cei prezenţi la rugăciune şi la meditaţie în aşteptarea bucuriei pascale.

În toate bisericile din cuprinsul Arhiepiscopiei Aradului au fost oficiate slujbe specifice Săptămânii Mari la care au participat foarte mulţi credincioşi.

IMG_1361 (853x1280) IMG_1370 (1280x853) (2)