Praznicul Învierii Domnului la Arad

Mii de credincioşi arădeni au participat la Slujba Învierii şi la Sfânta Liturghie din ziua Praznicului Învierii Domnului la Catedrala Arhiepiscopală din Arad, oficiate de Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Timotei, înconjurat de un ales sobor de preoţi şi diaconi ai catedralei.

În seara zilei, pe platoul din faţa Catedralei Arhiepiscopale, Înaltpreafinţitul Timotei, înconjurat de preoţi din întreg cuprinsul eparhiei arădene, a întâmpinat venirea Sfintei Lumini, adusă de la Mormântul Domnului, din Ierusalim, prin purtarea de grijă a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel,  şi a Consiliului Judeţean Arad. În cuvintele cântării ,,Lumină lină” Chiriarhul a împărţit din sfânta lumină preoţilor prezenţi, spre a ajunge în toate bisericile din eparhie. Cu acest prilej, Înaltpreasfinţia Sa a rostit o scurtă alocuţiune.

În noapte, la Catedrala Sfânta Treime, Arhiepiscopul Aradului a săvârşit slujba Învierii Domnului, înconjurat de soborul preoţilor şi diaconilor catedrali, în prezenţa unui număr impresionant de credincioşi, adresând, la momentul potrivit, un părintesc cuvânt de învăţătură.

În dimineaţa primei zile de Paşti, Înaltpreasfinţitul Timotei a oficiat Sfânta Liturghie arhierească la Catedrala Arhiepiscopală. În atmosfera duhovnicească a sărbătorii, la afirmaţia deplină de credinţă „Hristos a înviat!”, credincioşii prezenţi au răspuns cu propria mărturie de credinţă: „Adevărat, a înviat!”. Referindu-se la pericopele biblice ale sărbătorii (Fapte 1, 1-8, Ioan 1, 1-17), ierarhul rostit un cuvânt de Paşti, pe tema ,,Plinătatea Bisericii„, legat mai ales de Evanghelia praznicului, despre harul lui Dumnezeu care le umple pe toate şi ,,din plinătatea lui am luat har peste har”. De asemenea, ierarhul arădean a vorbit despre importanţa conlucrării dintre cler şi credincioşi, atât din lumea monastică cât şi de enorie, ajutând la buna chivernisire a Bisericii, după care s-a dat citire  Pastoralei la Învierea Domnului, intitulată ,,Plinire pascală şi pastorală”.

În după-amiaza zilei de praznic, după ce a participat la slujba Vecerniei în biserica parohiei Arad-Centru, Înaltpreasfinţia Sa a oferit tradiţionala recepţie de praznicul Învierii Domnului, ostenitorilor Centrului eparhial, preoţilor din municipiu şi reprezentanţilor mănăstirilor arădene, la reşedinţa chiriarhală, la care au participat şi reprezentanţi ai mass-media locală şi alţi credincioşi. Cu acest prilej părintele arhim. Teofan Mada, vicarul administrativ a rostit o alocuţiune, iar Chiriarhul a multumit ttuturor pentru participare şi a transmis un părintesc salut familiilor celor prezenţi.

IMG_1430 (1280x942) IMG_1454 (1280x960) IMG_1473 (1280x959) IMG_1484 (958x1280) IMG_1501 (1280x949) IMG_1505 (1280x959)

11116056_427121917469418_2122013955_n 11134360_427121920802751_203786513_n