Misiune și slujire în parohie: Caravana Stomatologică la Buhani

Într-un an omagial dedicat misiunii și slujirii în parohie, la inițiativa Asociației Lions Club Arad și a Facultății de Medicină, Farmacie și Medicină Dentară – Departamentul Medicină Dentară din cadrul Universității  de Vest „Vasile Goldiș” Arad în colaborare cu Parohia Ortodoxă Buhani,  s-a derulat o acțiune cu caracter social-misionar-educativ.

Intitulată sugestiv: „Caravana Stomatologică”, acțiunea s-a desfășurat în după-amiaza zilei de miercuri – 06.05.2015, prin popasul în fața bisericii parohiale din Buhani, a unui cabinet stomatologic mobil, însoțit de dn-ul Adrian Cotoraci- președintele asociației Lion Club Arad, de d-nul Cătălin Dobrescu- vicepreședinte al asociației, d-nul Paul Freiman –director al Departamentului de Medicină Dentară, cadre didactice și studenți ai Facultății de Medicină și Farmacie Dentară.

În cadrul acțiunii, tinerii din parohie, au beneficiat de un consult stomatologic gratuit, de un curs de prevenție stomatologică, în cadrul căruia au putut afla detalii despre importanța întreținerii sănătății dentare și a modului corect în care aceasta trebuie făcută, precum și de produse de igienă orală oferite gratuit.

De asemenea, prin colaborarea părților implicate, acțiunea va continua pe viitor prin acordarea de servicii stomatologice gratuite tuturor tinerilor din parohie, în funcție de situația fiecăruia.

La rândul său, preotul paroh – Valentin Herbei, a adus mulțumiri reprezentanților Asociației Lion Racing Arad, cadrelor didactice și studenților din cadrul Departamentului de Medicină Dentară a Facultății de Medicină, Farmacie și Medicină Dentară a Universității de Vest „Vasile Goldiș” Arad, pentru acțiunea derulată, subliniind importanța unor asemenea acțiuni în rândul populației în general, și în special în zonele rurale care nu beneficiază de servicii stomatologice, oferindu-le în dar tuturor câte o iconiță cu Maica Domnului și Pruncul Iisus.

Pr. Valentin Herbei

DSCN9591 DSCN9620 DSCN9630 DSCN9635