Binecuvântare de lucrări în Parohia Mândruloc

În Duminica a 6-a după Rusalii Înaltpreasfințitul Arhiepiscop Timotei al Aradului a poposit în Parohia Ortodoxă Mândruloc, Protopopiatul Arad, la invitația preotului paroh Ardelean Flavius și a credincioșilor parohiei, pentru a binecuvânta și sfinți lucrările de restaurare a iconostasului și a picturii din interiorul bisericii parohiale. La sosirea în parohie, Înaltpreasfinția Sa a fost întâmpinat de tineri îmbrăcați în straie populare, de un sobor de preoți și diaconi și de o mare mulțime de credincioși. După rostirea de către preotul paroh a unui cuvânt de bun-venit, Înaltpreasfinția Sa a oficiat slujba de binecuvântare a lucrărilor amintite , înconjurându-se biserica, ungându.se cu Sfântul Mir și stropindu- se cu apă sfințită iconostasul și pictura murală din sfântul locaș. A urmat apoi săvârșirea Sfintei Liturghii. În cuvântul de învățătură cu titlul ,,Frumusețe și duhovnicie” (pe baza citirilor scripturistice ale zilei: Rom. 12; Mt. 9), privind însemnătatea lucrării spirituale înțelesul cuvintelor amintite prin prisma anului omagial dedicat misiunii parohiei și mănăstirii astăzi și comemorativ, al marilor duhovnici, Chiriarhul a tâlcuit numele localității în sensul pozitiv al unei mândrii îndreptățite prin munca credincioșilor la sporirea înzestrării ce o are potrivit proverbului că ,,omul sfințește locul”. Evenimentul local al binecuvântării a ceea ce s-a făcut, adică restaurarea picturii în principal, reflectă și evlavia enoriașilor ca și a tuturor celor care au contribuit la o lăudabilă realizare. Curățenia sufletească este calea spre comuniunea cu Dumnezeu prin Taina Spovedaniei și a Sfintei Împărtășanii. Frumusețea picturii a prilejuit punerea în lumină a icoanei ortodoxe cu referire la strădania omului creat după chipul lui Dumnezeu spre asemănarea cu El. Ca îndemn, fiind însăși ziua de azi în calendar ca cinstire a Sfintei Icoane ,,Prodromița” de la Muntele Atos și a Sfintei Veronica cu mahrama care a șters chipul Mântuitorului pe drumul crucii. Totodată, Înaltpreasfinția Sa a subliniat învățătura care o oferă cartea preotului paroh, recent apărută și legată de titlul predicii. La sfârșitul sfintei slujbe, preotul paroh a fost distins cu rangul de iconom, ca apreciere pentru strădaniile depuse.

Slujba s-a încheiat cu o agapă frățească în curtea Bisericii parohiale, oferită de către membrii consiliului și comitetului parohial, prezenți la evenimentul parohiei.

Protos. Iustin Popovici

DSCN1971 DSCN1982 DSCN2044 DSCN2075 DSCN2116