Cerc pastoral-misionar în Parohia Sântana I  

 Marţi, 30 iunie 2015, in Parohia Sântana I, din Protopopiatul Arad, cu binecuvântarea  Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a avut loc întrunirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Zărand, coordonaţi de către părintele Nicolae Rădulescu. Întâlnirea a avut loc în biserica parohială, în mijlocul preoţilor fiind şi Protos. Dr. Iustin Popovici, consilierul cultural al Arhiepiscopiei, care din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, a transmis preoţilor prezenţi  binecuvântarea Chiriarhului locului.

Preotul dr. Călin Dragoş de la parohia  Olari, a susţinut referatul despre importanţa, comuniunea si spiritualitatea Sfintei Liturghii a Sfântului Ioan Gură de Aur. Toţi preoţii prezenţi şi-au adus aportul în dezbaterea temei legate de Sfânta Liturghie. La final, preotul Nicolae Rădulescu a mulţumit Protos. Dr. Iustin Popovici şi preoţilor din cercul pastoral-misionar pentru participarea la acest moment important din viaţa comunităţii pe care o păstoreşte. Întâlnirea s-a încheiat cu o agapă, la casa preotului paroh.

Diac. Adrian Crainic

DSCN0872