Hramul bisericii monument istoric din satul Corbeşti

Din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, în ziua de 8 Septembrie 2015, credincioşii din parohia Corbeşti, Protopopiatul Lipova,  au sărbătorit hramul bisericii monument istoric ,,Naşterea Maicii Domnului”. La chemarea clopotului, credincioşii parohiei s-au adunat la Sfânta Biserică pentru a înălţa rugăciuni către Maica Domnului. La Sfânta Liturghie, la invitaţia preotului paroh Fabius-Iosif Trif, au luat parte şi preoţii Eugen Volungan de la Parohia Ostrov şi Cătălin Craveţ de la Parohia Roşia Nouă.

În cuvântul de învăţătură, P.C Părinte Eugen Volungan, a subliniat importanţa măreţului praznic, în  care Arhanghelul Gavriil aduce din cer mesajul divin, zicându-i: ,,Bucură-te, ceea ce eşti plin de har!, iar o femeie din popor, minunându-se de frumuseţea pildelor rostite de Iisus, exclamă spontan: ,, Fericit este pântecele care Te-a purtat şi sânii la care ai supt!”, iar când Mântuitorul nostru şi Fiul ei se află pe cruce, nu numai că n-a uitat-o, ci, în pofida chinurilor şi durerilor dramatice, i-a acordat o atenţie specială, încredinţând-o ucenicului iubit Ioan, prin cuvintele: ,,Fiule, iată pe mama ta!”. După terminarea Sfintei Liturghii, preoţii slujitori împreună cu credincioşii îmbrăcaţi în straie populare, au înconjurat sfântul locaş, după care s-a oficiat slujba de Te-Deum, înălţându-se rugăciuni de mulţumire către Bunul Dumnezeu şi Maica Domnului, pentru binefacerile şi darurile revărsate asupra credincioşilor acestei parohii. La final, preotul paroh a mulţumit preoţilor slujitori pentru împreuna slujire şi credincioşilor pentru participare. Sărbătoarea Hramului s-a încheiat cu o agapă frăţească.

A transmis, preot paroh Fabius-Iosif Trif

20150908_121458 20150908_122041 20150908_124731