Instalarea unui nou preot în Parohia Pecica II

In Parohia Pecica II, Protopopiatul Arad, primul praznic din noul an bisericesc, Nasterea Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, a fost insotit de un eveniment, prin instalarea noului preot, transferat prin concurs, Alexandru Cotoraci.
   La Sfanta Liturghie din ziua de 8 septembrie, oficiata in sobor, sub protia Preaonoratului  Parinte Flavius Petcut, Protopopul Aradului și delegat eparhial, a avut loc festivitatea de prezentare si actul de instalare a noului preot, prin inmanarea Sfintei Cruci si a Sfintei Evanghelii, in fata unui numar mare de credinciosi.

   Parintele protopop a adresat credincioșilor un deosebit de miscator cuvant de invatatura despre acest important praznic al Nasterii Maicii Domnului, iar la final a dat citire actului cancelariei, in urma rezultatului concursului desfasurat pentru ocuparea postului vacant si numirea la aceasta parohie a candidatului care a obtinut acest post. A multumit preotului Mircea Popa, care s-a pensionat, pentru intreaga activitate pastorala desfasurata la aceasta parohie, vreme de aproape 21 de ani si a indemnat pe noul preot slujitor, dar si pe preotul paroh Catalin Siladi, care l-a primit foarte frumos, asa cum se cuvine, la continuarea si implinirea zidirii bisericii de piatra care se ridica in aceasta parohie, dar mai ales edificarea bisericii duhovnicesti, cea de suflete, pentru a fi o biserica vie.
   Preotul Alexandru Cotoraci a trecut de 20 de ani de preoție, slujind in parohia Seitin (Protopopiatul Arad), dupa care s-a transferat in Episcopia Spaniei si Portugaliei (Mitropolia Ortodoxa Romana a Europei Occidentale si Meridionale), iar apoi indeplinind functia de protopop in Episcopia Daciei Felix de la Varset (pentru romanii din Serbia), dupa care se intoarce acasa cu o deosebita bucurie si implinire.
   La final a luat cuvantul noul preot, Alexandru Cotoraci, multumind lui Dumnezeu, Maicii Domnului, Inaltpreasfintitului Parinte Arhiepiscop Timotei, parintelui protopop, tuturor celor apropiati si familiei, pentru sprijinul de care s-a bucurat pana acum, aratandu-se deschis tuturor, – inclusiv parohiei Pecica I, condusa de parintele Mircea Nicolau, – unei bune colaborari in implinirea lucrarilor care vor fi necesare bunului mers al noii parohii in care isi va desfasura activitatea preoteasca.

A transmis A.C.

DSCF1470 DSCF1471 DSCF1472