Manifestări dedicate împlinirii a 150 de ani de la târnosirea Catedralei Vechi din Arad

Vineri, 09 octombrie 2015, de la orele 16:00, la Catedrala Veche din Arad, au început manifestările prilejuite de împlinirea a 150 de ani de la târnosirea ei. Acțiunile cultural-bisericești dedicate acestui eveniment, au debutat prin oficierea unui Te-deum de către Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, slujitori ai acestei parohii.

Evenimentul a continuat cu un Simpozion aniversar ,,150 de ani de istorie, spiritualitate și cultură ecleziastică”, în Aula Facultății de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea”, începând cu orele 17:00.

În prima parte a acestui simpozion a avut loc deschiderea festivă sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului. În alocuțiunea rostită, Înaltpreasfinția Sa a punctat contribuția slujitorilor Catedralei Vechi și a întregului cler arădean la Mare Unire de la 1 decembrie 1918. Fiind într-un an omagial dedicat misiunii parohiei astăzi și a marilor duhovnici din eparhii, Chiriarhul a evidențiat portretele unor duhovnici, slujitori ai catedralei vechi. În continuarea discursului său, Ierarhul arădean a subliniat legătura de continuitate dintre catedrala istorică și noua catedrală arhiepiscopală. Alte alocuțiuni au fost rostite de parohul Catedralei Vechi, preotul Traian-Ioan Micoroi care a făcut o incursiune în istoria de un secol și jumătate a acestui edificiu ecleziastic; de domnul ing.dr. Gheorghe Falcă, Primarul Aradului; doamna deputat Claudia Boghicevici; doamna Florentina Horgea, subprefectul Județului Arad; Prof. univ. dr. Aurel Ardelean, Președintele Consiliului Academic al Universității „Vasile Goldiș” din Arad; și Pr. Prof. univ. dr. Cristinel Ioja, Președintele Senatului Universității „Aurel Vlaicu” din Arad.

A urmat un miniconcert susținut de corul Seminarului Teologic din Arad, condus de arhid. drd. Tiberiu Ardelean.

Partea a doua a simpozionului a continuat cu o Sesiune de comunicări cu referință specială asupra vieții și istoriei Catedralei Vechi:

Moderatorii sesiunii au fost: Pr. Traian Micoroi și Pr. Prof. univ. dr. Cristinel Ioja.

În cadrul acesteia au fost susținute următoarele referate:

Pr. Prof. dr. Ioan Tulcan, Decanul Facultății de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea”, Arad ,,Priorități misionare în viziunea lui Petru Deheleanu și a lui Ilarion V. Felea

Pr. Flavius Petcuț, Protopopul Aradului ,,Catedrala Veche – loc de slujire și manifestare a protopopilor Aradului pe parcursul istoriei

Pr. Prof. dr. Cristinel Ioja, Președintele Senatului Universității „Aurel Vlaicu”, Arad ,,Pr. Prof. Dr. Ilarion V. Felea – viziunea unitară asupra teologiei şi metoda apologetică în exprimarea unei culturi teonome

Conf. dr. Mircea Buta, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea”, Arad ,,Pr. Ioan Șerb – animator al vieții muzicale bisericești în Eparhia Aradului

Pr. Teodor Pavel, Catedrala Veche, Arad ,,Cântarea de strană din Vestul țării

Prof. dr. Doru Bogdan, Colegiul Național „Preparandia – Dimitrie Țichindeal”, Arad ,,Istoricul, cărturarul și dascălul patriot Eduard I. Găvănescu: Însemnări triste pentru cei ce vor urma” (Memorii)

Arhid. Asist. drd. Ardelean Tiberiu, Facultatea de Teologie Ortodoxă„Ilarion V. Felea”, Arad ,,Cântarea bisericească corală în Catedrala istorică a Eparhiei Aradului

Prof. dr. Marcel Tang, Colegiul Național „Preparandia – Dimitrie Țichindeal”, Arad ,,Despre o revistă necunoscută editată de Parohia Arad-Centru: „Glasul Domnului

La finalul comunicărilor au avut loc discuții pe marginea temelor prezentate, după care părintele paroh a mulțumit tuturor pentru implicare și participare.

http://trinitastv.ro/stiri-video/catedrala-ortodoxa-veche-a-aradului-la-ceas-aniversar-63787

Protos. Iustin Popovici

DSC_0031 DSC_0046 DSC_0062 DSC_0081 DSC_0139 DSC_0207 DSC_0210 DSC_0218 DSC_0243 DSC_0245 DSC_0252 DSC_0253 DSC_0315 DSC_0384

DSC_0435