Sfântul Mina prăznuit la Paraclisul Facultății de Teologie din Arad

Pomenirea de peste an, în ziua de 11 noiembrie, a Sfântului Marelui Mucenic Mina a prilejuit o sărbătoare deosebită la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din Arad, pentru faptul că paraclisul acestei instituții academice îi este închinat.

Astfel, în seara de ajun a fost săvârșită vecernia împreunată cu privegherea. În zorii zilei de sărbătoare a fost oficiată sfânta liturghie la care a asistat și ÎPS Timotei, Arhiepiscopul Aradului, fiind prezenți părinții profesori, studenții și o mare mulțime de credincioși, această biserică fiind singura cu acest hram din oraș. Cu acest prilej, Înaltpreasfinției Sa le-a vorbit credincioșilor despre misiunea și mărturia pe care trebuie să o dăm astăzi în lume, avându-i ca model pe sfinții săi mucenici, adăugând: „ne bucurăm și felicităm Facultatea de Teologie din Arad pentru faptul că tocmai în aceste două zile s-au desfășurat aici lucrările unui simpozion în care s-au pus în dezbatere aspecte actuale ale misiunii Bisericii, studenții putându-se îmbogăți cu noi cunoștințe de la invitații din țară și străinătate”.

Pr. Filip Albu

DSCF0064 IMG_20151111_084647_2CS