Sfântul Ierarh Sava al Serbiei prăznuit de sârbii din Arad

Miercuri, 27 ianuarie 2016, credincioşii ortodocşi sârbi din Arad l-au prăznuit pe Sfântul Sava, primul arhiepiscop al Bisericii Ortodoxe Sârbe, întemeietorul şcolilor sârbeşti, al statalităţii şi al diplomaţiei sârbe.

Cu acest prilej, în biserica cu hramul ,,Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”, a Parohiei Ortodoxe Sârbe Arad-Centru, a fost săvârşită Sfânta Liturghie arhierească. La invitaţia Preasfinţitului Luchian Pantelici, Episcop-administrator al Episcopiei Ortodoxe Sârbe a Timişoarei şi a comunităţii credincioşilor ortodocşilor sârbi din parohia Arad- Centru, păstoriţi de părintele Ocnean Plavşici, la Sfânta Liturghie a participat şi Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului. Ierarhii, înconjuraţi de soborul de preoţi şi diaconi, şi în prezenţa credincioşilor ortodocşi sârbi, l-au sărbătorit cum se cuvine pe Sfântul Ierarh Sava (c. 1175- 27 ianuarie 1235).

La finalul slujbei, Ierarhul sârb a exprimat în cuvinte alese legăturile frăţeşti ale clerului şi credincioşilor sârbi din Arad şi Banat cu Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Timotei, statornicite de-a lungul anilor.

La rândul său, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, a rostit o alocuţiune privind bunele relaţii dintre cele două biserici la nivel local şi a mulţumit Preasfinţitului Părinte Luchian pentru invitaţie.

Sfântul Sava

Sveti Sava este considerat una dintre cele mai importante figuri ale istoriei sârbilor, cel mai tânăr fiu al domnitorului Ștefan Nemania, purtând numele de Rastko Nemanici, prinţ al Zahulmiei. Se călugăreşte şi devine primul arhiepiscop al Bisericii Ortodoxe Sârbe autocefale, creatorul literaturii şi legislaţiei sârbe, întemeietorul mănăstirii Hilandar de pe Muntele Athos, cel care a redactat prima carte de legi din Serbia, Nomocanonul Sfântului Sava.

Este canonizat şi cinstit de Biserica Ortodoxă Sârbă, cea mai mare biserică din lumea ortodoxă, Catedrala din Belgrad, purtându-i numele.

Protos. Iustin Popovici

1

2

3

4

6