Taina Sfântului Maslu la Penitenciarul din Arad

Marți 19 aprilie 2016, în Săptămâna Floriilor, la Secția exterioară din cadrul Penitenciarului Arad s-a oficiat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Arhiepiscop al Aradului, Taina Sfântului Maslu pentru toți cei prezenți, reprezentanți din partea conducerii instituției și deținuții bolnavi și suferinzi. Soborul a fost format din 7 preoți de caritate din spitale, unitatea militară, centre sociale și penitenciar, din cadrul Sectorul Social Filantropic și Misionar, având în frunte pe părintele Gabriel Cosmin Mariș, consilier social al Arhiepiscopiei Aradului.
Slujba a fost săvârșită în capela cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” din incinta secției exterioare a Penitenciarului.
În Penitenciarul Arad, prin buna colaborare între conducerea instituţiei şi Centrul eparhial, persoanele private de libertate, beneficiază de consiliere spirituală din partea preotului capelan Aurel Jigovan rânduit să deservească acest penitenciar.

Sectorul Social Filantropic și Misionar al Arhiepiscopiei Aradului

image