Slujire arhierească în Parohia Micalaca Nouă – Pasaj

În Duminica  a 30-a după Rusalii, 27 noiembrie 2016, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească în biserica cu hramul ,,Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil”, a Parohiei Micalaca Nouă – Pasaj, din Municipiul Arad,  înconjurat de soborul slujitorilor acestei parohii, precum şi  arhid. Tiberiu Ardelean şi diac. Lucian Baba, în prezenţa unui număr mare de credincioşi.

Cuvântul de învăţătură a fost pus sub titlul ,,Împliniri şi neîmpliniri” (cf. citirilor scripturistice ale zilei: Col. 3; Luca 11), arătând că omul ca fiinţă mărginită în sinceritatea cugetului, constată adesea propria neputinţă de a împlini toate cele ce îşi propune. Mai multe sunt neîmplinirile decât împlinirile, desigur în sfera binelui, căci pentru aceasta există. Mai totdeauna se înscrie şi o lipsă, cum de altfel relevă şi citirile duminicale. Realizările atât pe planul material cât şi pe cel spiritual sunt într-o reciprocitate, fiinţa umană însăşi constituind o unitate. Îndemnul apostolului zilei este în sensul întrajutorării. Evanghelia în continuare dă înţelegerea faptului că bogăţia pământească poate ajuta la înaintarea duhovnicească şi că mai ales la începutul vieţii creştinul trebuie să găsească echilibrul dorit de propria-i fiinţă spre dobândirea veşniciei. Reuşita, desigur că e în voia lui Dumnezeu, a amintit Înaltpreasfinţia Sa.

În cadrul Sfintei Liturghii, Chiriarhul a hirotonit întru diacon pe tânărul Teodor-Călin Baba, pe seama Parohiei Şiştarovăţ, Protopopiatul Lipova.

În numele preoţilor şi credincioşilor parohiei, părintele paroh Marian Neagoe i-a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei pentru prezenţa şi slujirea în mijlocul acestei comunităţi parohiale.

Protos. Iustin Popovici

image

image

image