Cerc misionar-pastoral în parohia Sâmbăteni

Din încredinţarea IPS Timotei, Arhiepiscopul Aradului, Cercul Misionar Nr. 2 Radna, sub coordonarea Pr. Murgu Marius s-a întrunit duminică 04.12.2016, în Parohia Sâmbăteni. Biserica de aici, construită în anul1838, are hramul ,,Sfântul Ierarh Nicolae ”. Cu acest prilej soborul de preoţi prezent în Biserica de la Sâmbăteni, a oficiat Sfânta Taină a Maslului.
La Sfânta Taină a Maslului am avut bucuria de a-l avea în mijlocul nostru pe Părintele Marian Neagoe, fiu al satului Sâmbăteni, Inspector Eparhial.
Părintele Protopop Ioan Jidoi, a ținut, după terminarea slujbei, un frumos cuvânt de învățătură legat de sărbătoarea care urmează în curând, Sfântul Ierarh Nicolae, sărbătoare care face începutul sărbătorilor de iarnă, vorbind apoi despre câteva aspecte legate de activitatea cercului misionar Radna, în anul 2016, an omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox şi Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.
Activitatea Cercului misionar Radna s-a încheiat cu o agapă frățească organizată de către preotul paroh Ioan Braiț la Căminul Cultural din localitate.
A transmis, pr. Marius Murgu