Praznicul Bunei Vestiri în Arhiepiscopia Aradului

De sărbătoarea Bunei Vestiri, sâmbătă, 25 martie 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a slujit la Slujba de Priveghere şi Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur, la Schitul de călugări Bunavestire – Almaş, Protopopiatul Sebiş. Înaltpreasfinţia Sa a fost primit cu multă bucurie duhovnicească de obştea acestei mănăstiri în frunte cu părintele Agapie Corbu, stareţul aşezământului monahal.

În ziua de praznic, Chiriarhul arădean a participat la Sfânta Liturghie, săvârşită de un sobor de preoţi şi diaconi sub protia părintelui arhim. Nestor Iovan, la schitul de maici Cuvioasa Parascheva din satul Bodrogu Vechi, care și-a serbat hramul paraclisului de iarnă. Cu aceste prilejuri, Chiriarhul a rostit cuvinte de învăţătură puse sub titlul: ,,Ascultare sfântă” (cf. Evr. 2; Luca 1), referindu-se la observarea acestei virtuţi în temeiul raportului dintre voinţa lui Dumnezeu şi voinţa creştinului. Maica Domnului este modelul de ascultare desăvârşită faţă de Dumnezeu, îndreptând neascultarea Protopărinţilor în vederea mântuirii, iar sărbătoarea Bunei Vestiri prilej de îndemn la respectul legilor şi rânduielilor ce au condus totdeauna societatea, asigurând mersul înainte spre împărăţia lui Dumnezeu, a subliniat Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei.

Protos. Iustin Popovici

IMG-20170325-WA0021

IMG-20170325-WA0027

IMG-20170325-WA0028