Ziua Veteranilor de Război sărbătorită de arădeni

Ziua Veteranilor de Război se sărbătoreşte la nivel naţional şi local încă din anul 2007, prin Hotărârea de Guvern nr. 1222, la data de 29 aprilie. Şi-n acest an, vineri, 28 aprilie, arădenii i-au sărbătorit cum se cuvine pe veterani pentru dăruirea, curajul şi credinţa lor.

Chiriarhul arădean, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei a participat la manifestările dedicate acestui eveniment. Festivităţile au început la ora 10:00 în Piaţa ,,Avram Iancu” din Municipiul Arad prin intonarea Imnului de Stat, urmată de o slujbă religioasă de pomenire a celor ce şi-au dat viaţa pentru ţară şi credinţă, oficiată de Înaltpreasfinţia Sa, în prezenţa oficialităţilor. Cu acest prilej, Chiriarhul a rostit o alocuţiune, după care le-a urat veteranilor rămaşi în viaţă multă sănătate şi lungime de zile.

Din partea veteranilor de război au urmat alte alocuţiuni şi au fost depuse coroane la Monumentul Ostașului Român din Piața „Avram Iancu”, iar la final a avut loc defilarea Gărzii de Onoare.

Ceremonialul a continuat cu depuneri de coroane în memoria celor care nu mai sunt, celor care au murit dar din trupul lor crește țara, mândră, biruitoare și nemuritoare, pe temelia jertfei lor.

Protos. Iustin Popovici

18118567_718072748317981_8390492767221614289_n