Filantropie și bucurie în Parohia Micalaca Veche II

​În săptămâna a douăsprezecea după Rusalii în care se face anul acesta și Odovania praznicului Adormirii Maicii Domnului, credincioși ai parohiei Arad Micalaca Veche II au avut parte de facere de bine și bucurie prin deschiderea ușii casei lor de către preoții parohiei dimpreună cu enoriași pentru a le dărui pachete cu alimente în proiectul ”Masa Bucuriei”. Clipele reîntâlnirii cu persoane vârstnice, singure sau aflate în stare de suferință ori boală au însemnat, iară și iară, momente de aleasă trăire, de părtășie și asigurare că nu sunt dați uitării și că mereu, Biserica – Maica cea de pe pământ, asemenea Maicii Domnului, nu lasă pe fiii ei, ci îi cercetează și le oferă, după posibilități, balsamul mângâierii și al nădejdii în purtarea de grijă a Tatălui ceresc prin cei împreună frați întru credință.
​Aducem mulțumiri și pe această cale, în numele beneficiarilor parohiei noastre, Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului pentru binecuvântare și permanentă purtare de grijă față de toți păstoriții eparhiei, coordonatorului sectorului social-filantropic, părintelui Gabriel Mariș, precum și întregii echipe Selgros Arad, în mod cu totul aparte domnului Todor Lădariu, directorul instituției menționate, pentru împlinirea și cu acest prilej a cuvântului Sfintei Scripturi: ”flămând am fost şi Mi-aţi dat să mănânc…” (Matei, 25, 35).

Pr Mircea Bupte