Deschiderea anului şcolar 2017-2018 la Seminarul Teologic Ortodox din Arad

Anul şcolar 2017-2018 a debutat la data de 11 septembrie 2017, moment care a fost marcat la Seminarul Teologic Ortodox din Arad prin oficierea slujbei de Te Deum la începerea anului şcolar de către un sobor de preoţi, în frunte cu părintele Preacuviosul Părinte Consilier Protos. dr. Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului, în prezenţa ÎPS dr. Timotei Seviciu, a domnului Iustin Cionca, preşedintele Consiliului Judeţean Arad, a domnului Călin Bibarţ, viceprimar al Aradului, a domnului reprezentant al Prefecturii Arad, consilier al doamnei prefect Florentina Horgea, a PC părinte inspector arhid. prof. Florin Sirca şi a domnului inspector prof. Nicolae Dolha, reprezentând Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad, a PC pr. prof. Ioan Lazăr, reprezentând Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea”, din cadrul Universităţii „Aurel Vlaicu” Arad, a PC părinte arhid. Tiberiu Ardelean, inspector bisericesc al Arhiepiscopiei Aradului, precum şi a elevilor seminarişti şi a părinţilor acestora, a cadrelor didactice de la Seminarul arădean.După ce Preacuviosul Părinte protos. Iustin Popovici a dat citire mesajului PF Părinte Patriarh Daniel la început de an şcolar, părintele prof. Pompiliu Gavra, directorul Seminarului arădean a dat cuvântul ÎPS dr. Timotei Seviciu al Aradului, care a rostit un cuvânt de bun-venit profesorilor şi elevilor, amintind de legătura firească dintre trecut şi prezent, dintre administraţia locală şi centrală şi cea bisericească, dintre părinţi şi şcoală, dintre Biserică şi Şcoală, reliefând importanţa educaţiei. De asemenea, ÎPS Sa a a făcut o parafrază a textului scripturistic „Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi” (Romani 15, 1), spunând că acum noi, cei maturi, suntem datori să fim sprijin în creşterea fiilor noştri, deopotrivă trupeşti şi sufleteşti. Au luat cuvântul oficialităţile prezente, care au vorbit despre şcoala teologică arădeană ca despre o sursă a liderilor spirituali ai comunităţii arădene (dl. I. Cionca), despre sursele de înţelepciune pe care le găsim în învăţăturile dascălilor, amintind de Solomon şi de Fer. Augustin (dl. C. Bibarţ), despre importanţa şcolii, ca instituţie, cu tot ce decurge de aici, de la baza materială, la informaţiile primite şi la relaţiile dascăli-elevi (mesajul d-nei F. Horgea), importanţa familiei şi a legăturii dintre familie şi şcoală (arhid. F. Sirca) şi despre nevoia elevilor de atinge aşteptările pe care le au de la ei părinţii, profesorii şi cei apropiaţi lor (pr. I. Lazăr). S-a dat apoi citire şi mesajului trimis de domnul Ministru al educaţiei prof. Liviu Marian Pop.

Elevii seminarişti s-au întâlnit cu profesorii diriginţi, împărtăşind impresii din vacanţa ce tocmai s-a încheiat, pregătiţi de începerea cursurilor noului an şcolar.

prof. Codin Şimonca-Opriţa

Seminarul Teologic Ortodox Arad

1

1 (2)

2

3

4

5

6

7