Vizita Ambasadorului  Palestinei în România, la Centrul Eparhial Arad

Joi, 28 septembrie 2017, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, împreună cu Preasfinţitul Părinte Emilian Crişanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, au primit la Centrul Eparhial, vizita Excelenţei Sale Fuad Kokaly, Ambasadorul Extraordinar şi Plenipotenţiar al Statului Palestina în România, însoţit de domnii consilieri Assem Kordi şi dl. Sami Mehanna.

În cadrul întâlnirii a avut loc şi un schimb de discuţii pe tema raportului Biserici şi cu Statul, în ţara reprezentată şi contribuţia Bisericii noastre mai ales prin vizite reciproce ale ierarhilor, preoţilor şi credincioşilor, pentru stabilizarea unui climat de încredere reciprocă şi pace.

Excelenţa Sa a vizitat mai multe instituţii importante ale Cetăţii Aradului, şi anume: Prefectura, Consiliul Judeţean, Primăria, Universităţile ş.a, prilej cu care a considerat oportună şi vizitarea Centrului Eparhial din Arad.

Chiriarhul i-a mulţumit înaltului oaspete cu multă bucurie pentru această deosebită vizită, făcându-se, la finalul întâlnirii, tradiţionalele schimburi de daruri de cărţi, ca semn de preţuire şi apropiere.

Protos. Iustin Popovici

22155496_10203648461367315_1768811003_n